Static range assignment in wireless sensor networks
Kablosuz algılayıcı ağlarda sabit menzil ayarlama
- Tez No: 269007
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Kablosuz algılayıcı ağlarda enerji kısıtlı miktarda bulunmaktadır ve birçok uygulamada enerjikaynakları yenilenebilir değildir. Bu sebepten ötürü enerjiyi az kullanan haberleşme modellerigeliştirmek çok önemlidir. Bu tezde, sabit menzil ayarlama (SRA) problemi tanımlanmaktadır.SRA problemi en az enerji kullanarak gerekli haberleşmeyi sağlama üzerine odaklanmaktadır.SRA probleminin çözümü için en küçük kapsayan ağaç temelli (MST), küçültülmüş kapsayanağaç temelli (MSTP) ve en kısa yol artış temelli (SPI) algoritmalarını sunmaktayız. Bilgipaketlerinin dağıtımı amacıyla çoklu yayım yöntemi ağda haberleşmeyi sağlamak için sıklıklakullanılmaktadır. Bundan dolayı bir kablosuz ağda birçok çoklu yayım gerçekleşmektedir.Birden fazla çoklu yayım isteğini desteklemek ve kablosuz algılayıcılar arasında paket transferlerinisağlamak için algılayıcıların yeterli miktarda güç seviyelerinin olması gerekmektedir.Çalışmamızda en az enerji tüketen birçok çoklu yayım (MEMSM) problemini tanımlıyoruz.MEMSM problemi SRA problemini özel bir halini teşkil etmektedir. MEMSM problemininçözümü için bilinen MIPF algoritmasının değiştirilmiş versiyonu olan M-MIPF algoritmasınısunuyoruz. MEMSM problemi için geliştirilen çözümler ağdaki bütün çoklu yayımlarıdestekleyecek ve bunun yanında en az enerji harcayacak şekilde bir menzil ataması yapmayıamaçlar. Geliştirdiğimiz MST, MSTP, SPI ve M-MIPF algoritmalarını enerji tüketimlerinegöre karşılaştırıyoruz. Deney sonuçlarımız göstermektedir ki; MEMSM problemi için MSTP veSPI algoritmaları kararlı ve enerji verimli çözümlerdir.
Özet (Çeviri)
Energy is a limited source in wireless sensor networks and in most applications, it is nonrenewable;so designing energy-efficient communication patterns is very important. In thisthesis, we define the static range assignment (SRA) problem for wireless sensor networks,which focuses on providing the required connectivity in the network with minimum energyconsumption. We propose minimum spanning tree based (MST), pruned minimum spanningtree based (MSTP) and shortest path incremental (SPI) algorithms as efficient heuristicsfor the SRA problem. As a data dissemination service, multicasting is frequently used forcommunication in the wireless sensor networks. In a WSN, several multicast requests occursimultaneously. In order to support multiple multicast requests, sensor nodes should haveenough power levels for packet transmission between the nodes. In our study we present minimumenergy multiple source multicast (MEMSM) problem. MEMSM problem is a specialcase of the SRA problem and we propose the M-MIPF algorithm as a solution to the MEMSMproblem, which is a modified version of the well-known MIPF algorithm in order to supportmultiple multicast problem. Solutions to MEMSM problem try to make a range assignmentthat enables all the multicasts in the system and has a minimum energy cost. We comparethe algorithms MST, MSTP, SPI and M-MIPF according to their energy consumptions. Ourexperimental results show that MSTP and SPI algorithms are stable and energy-efficientsolutions to the MEMSM problem.