The effects of radioprotectant amifostine on irradiated rat brain and liver tissues
Radyoprotektant olarak kullanılan amifostinin irradiye sıçan beyin ve karaciğer dokularındaki etkileri
  1. Tez No: 269013
  2. Yazar: GÜLGÜN ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE SEVERCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyofizik, Biyoloji, Biophysics, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Amifostin, radyasyonun sağlıklı dokular üzerindeki zararlı etkilerini azaltmak için Gıda ve İlaç Dairesi tarafından kabul edilmiş olan tek radyoprotektant ajandır. Bu çalışmada, iyonize radyasyonun sıçan karaciğer mikrosomal membranı ve beyin dokusu üzerindeki etkileri ve amifostinin bu sistemler üzerindeki koruyucu etkisi moleküler düzeyde araştırılmıştır. Amifostin enjekte edilmiş veya edilmemiş Sprague-Dawley sıçanlarına tüm vücut ışınlama yapılmış ve bu sıçanların beyin dokularının farklı bölümleri ve karaciğer mikrosomal membranları FTIR spektroskopisi, FTIR mikrospektroskopisi ve sinkrotron FTIR mikrospektroskopisi kullanılarak incelenmiştir.Çalışmanın ilk bölümü, iyonize radyasyonun beynin ak madde ve boz madde bölgelerindeki toplam lipid ve lipidlerin CH2 gruplarının miktarında bir azalmaya, lipidlerin karbonil ester, olefinik=CH ve CH3 gruplarının miktarında ise bir artışa sebep olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bütün bunlar lipid peroksidasyonunun bir sonucu olarak yorumlanabilir. Ek olarak, radyasyon beyindeki proteinlerin yapısını da değiştirmiştir. Amifostin radyasyonun beyinde meydana getirdiği bütün zararlı etkilere karşı koruyucu etki sağlamıştır.Çalışmanın ikinci bölümündeki FTIR sonuçları, radyasyonun mikrosomal membranlardaki lipid/protein oranında bir azalmaya ve lipidlerin daha az CH2 ve daha fazla karbonil ester, olefinik=CH ve CH3 grubu içeren küçük fragmentlere parçalanmasına sebep olduğunu göstermiştir. Bunlara ek olarak, radyasyon proteinlerin ikincil yapılarında bir değişikliğe, lipid düzeninde önemli bir artışa ve lipid dinamiğinde önemli bir azalmaya sebep olmuştur. Amifostin radyasyonun karaciğer mikrosomal membranlarında meydana getirdiği bütün kompozisyonel, yapısal ve fonksiyonel zararları önlemiştir.
Özet (Çeviri)
Amifostine is the only approved radioprotective agent by the Food and Drug Administration for reducing the damaging effects of radiation on healthy tissues. In this study, the effects of ionizing radiation on rat liver microsomal membrane and brain tissue and the protecting effects of amifostine on these systems were investigated at molecular level. Sprague-Dawley rats, which were administered amifostine or not, were whole-body irradiated and different regions of the brain and liver microsomal membranes of these rats were analyzed using FTIR spectroscopy, FTIR microspectroscopy and synchrotron FTIR microspectroscopy.The first part of this study revealed that ionizing radiation caused a decrease in the total lipid content and CH2 groups of lipids, an increase in the carbonyl esters, olefinic=CH and CH3 groups of lipids in the white matter and grey matter regions of the brain, which could be interpreted as a result of lipid peroxidation. In addition, radiation altered the protein structure of the brain. Amifostine caused significant protective effect against all the radiation induced damages in the brain.In the second part of the study, FTIR results showed that radiation induced a decrease in the lipid/protein ratio and a degradation of lipids into smaller fragments that contain less CH2 and more carbonyl esters, olefinic=CH and CH3 groups in microsomal membranes. In addition, radiation caused an alteration in the secondary structure of proteins, an increase in lipid order and a decrease in the membrane dynamics. Amifostine prevented all the radiation induced compositional, structural and functional damages in the liver microsomal membranes.