Submandibular glanda radyoterapi uygulanan ratlarda apigeninin radyoprotektif etkisi
Radioprotective effect of apigenin on submandibular gland of i̇rradiated rats
- Tez No: 799020
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Baş-boyun bölgesi kanserleri nedeniyle uygulanan radyoterapi sonrasında meydana gelen kserostomi, hastaların hayat kalitesini önemli ölçüde düşürmektedir. Kserostomiyi önlemek için çeşitli radyoprotektif maddeler önerilmiş olmasına rağmen ideal bir madde mevcut değildir. Bu çalışmada apigeninin, ratların submandibular bezi üzerindeki radyoprotektif etkilerini ortaya koymayı amaçladık. Her grupta 10 rat olacak şekilde dört deney grubu oluşturuldu. Grup 1'deki ratlara sadece radyoterapi uygulandı ve herhangi bir ilaç verilmedi. Grup 2'dekilere radyoterapi uygulamasından 48 saat önce 25 mg/kg dozunda, dimetil sülfoksit içerisinde çözdürülmüş apigenin; Grup 3'tekilere ise sadece 1,66 ml/kg dozunda dimetil sülfoksit intraperitoneal olarak verildi. Grup 4'e radyoterapi uygulanmadı ve intraperitoneal olarak 25 mg/kg dozunda, dimetil sülfoksit içerisinde çözdürülmüş apigenin verildi. İntraperitoneal ilaç uygulamaları tüm gruplarda eş zamanlı yapıldı ve tüm ratlar radyoterapi uygulamasından 48 saat sonra sakrifiye edildi. Eksize edilen submandibular bezler histopatolojik ve immünhistokimyasal olarak incelendi. Nekroz, asiner hasar, duktal hasar, vakuolizasyon mevcudiyeti ve TNF-α ekspresyonu 0,1,2,3 olarak skorlandı. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda Grup 2'nin nekroz, asiner hasar ve vakuolizasyon açısından Grup 1'e göre anlamlı olarak korunduğu gözlendi (sırasıyla p değerleri: 0,004, 0,003, 0,001). Benzer şekilde TNF-α ekspresyonu da anlamlı düzeyde azalmıştı (
Özet (Çeviri)
Xerostomi following application of radiotherapy due to head and neck cancer remarkably diminish the life quality. Although various radioprotective agents have been proposed to prevent xerostomia, an ideal agent is not still existed. We aimed to introduce the radioprotective effects of apigenin on the submandibular gland of rats in this study. Four experimental groups were composed of 10 rats in each group. Rats in Group 1 were applied radiotherapy solely and administered no drug. Apigenin dissolved in DMSO at a dose of 25 mg/kg 48 hours before radiotherapy administration to Group 2; In Group 3, only 1.66 ml/kg of DMSO was given intraperitoneally. Group 4 did not receive radiotherapy and apigenin dissolved in DMSO was given intraperitoneally at a dose of 25 mg/kg. Intraperitoneal drug administrations were performed simultaneously in all groups and all rats were sacrificed 48 hours after radiotherapy administration. The excised submandibular glands were examined histopathologically and immunohistochemically. Existence of necrosis, acinar damage, ductal damage, vacuolization, and TNF-α expression were scored as 0,1,2,3. As a result of the statistical analyzes, it was observed that Group 2 was significantly protected compared to Group 1 in terms of necrosis, acinar damage and vacuolization. (p values: 0.004, 0.003, 0.001, respectively).