Optimization algorithms for resource allocation problem of air tasking order preparation
Hava harekat planı kaynak paylaştırma problemi için optimizasyon algoritmaları
- Tez No: 269021
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Son yıllarda, gelişen teknoloji askeri kuvvetlere geniş bir kaynak çeşitliliği sağlamaktadır. Bununla birlikte, bu çeşitlilik savaş görevleri açısından kaynak yönetim zorluklarına da sebep olmaktadır. Hava Harekat Görevleri, hava harekatlarının farklı görev türleri için kaynakları en iyi şekilde kullanarak hedeflere ulaşabilmesi için hazırlanmaktadır. Kombinasyonel askeri hedefleri, değişken savaş durumlarını ve kısıtlamalar bir arada düşünüldüğünde; hava operasyonlarında kaynak yönetimi optimizasyonu için bilgisayar desteği kaçınılmaz olmaktadır. Bu tezde, hava harekat planı kaynak paylaştırma problemi için farklı optimizasyon yaklaşımları üzerinde çalıştık ve başarılarını analiz ettik. Alan bilgileri kullanarak özelleştirdiğimiz çaprazlama, değerlendirme ve kodlama yöntemleri ile genetik algoritma formulasyonları önerdik. Tamsayı karar değişkenleri ile geliştirdiğimiz doğrusal programlama formulasyonu ile genetik algoritma formulasyonları için etkililik ve etkinlik analizleri yaptık.
Özet (Çeviri)
In recent years, evolving technology has provided a wide range of resources for Military forces. However, that wideness also caused resource management difficulties in combat missions. Air Tasking Order (ATO) is prepared for various missions of air combats in order to reach objectives by an optimized resource management. Considering combinatorial military aspects with dynamic objectives and various constraints; computer support became inevitable for optimizing the resource management in air force operations. In this thesis, we study different optimization approaches for resource allocation problem of ATO preparation and analyze their performance. We proposed a genetic algorithm formulation with customized encoding, crossover and fitness calculation mechanisms by using the domain knowledge. A linear programming formulation of the problem is developed by integer decision variables and it is used for effectivity and efficiency analysis of genetic algorithm formulations.