Afyonkarahisar ilinde tüketime sunulan dondurmalarda metal ve ağır metal düzeylerinin indüktif eşleşmiş plazma(ICP) ile belirlenmesi
Determination of metal and heavy metal levels in ice creammarketed in afyonkarahisar province by inductively coupled plasma(ICP)
  1. Tez No: 692332
  2. Yazar: AVNİ ŞAVKLIYILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ULAŞ ACARÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırmada Afyonkarahisar ilinin 20 farklı bölgesinde 1-31 Ağustos 2019 tarihleri arasında 3 farklı çeşit (çikolatalı, çilekli ve sade) toplam 60 adet dondurma örneği temin edilmiştir. Bu numunelerde metal ve ağır metal varlığı indüktif eşleşmiş plazma (ICP) yöntemi ile belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular literatür ile karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Yapılan araştırmadaki dondurmalarda yaklaşık olarak Alüminyum (Al), Bakır (Cu). Krom (Cr), Kurşun (Pb), Demir (Fe), Çinko (Zn), Arsenik (As), Manganez (Mn), Kadmiyum (Cd), Kobalt (Co), Civa (Hg), Gümüş (Ag), Selenyum (Se) ve Mobilden seviyeleri sırasıyla; 149,6 ppm, 7,42 ppm, 33,8 ppm, 334,8 ppm, 0,9 ppm, 32,2 ppm, 124,7 ppm, 0,00 ppm, 0,651 ppm, 0,272 ppm, 0,17 ppm ve 2,74 ppm olarak tespit edilmiştir. Araştırma bulgularına bakıldığında dondurma numunelerinde arsenik belirlenmiş olsa da farklı seviyelerde Al, Cr, Mn, Fe, Co, Cu, Zn, Se, Ag, Cd, Pb içerdiği bulunmuştur. Bulunan değerlerin bazılarının Türk Gıda Kodeksi'nde verilen değerlerden yüksek olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, a total of 60 ice cream samples of 3 different varieties (chocolate, strawberry and plain) were provided in 20 different regions of Afyonkarahisar province between 1-31 August 2019. The presence of metal and heavy metal in these samples is intended to be determined by inductive matched plasma (ICP) method. The findings of the research were evaluated by comparing them with the literature. Approximately Aluminum (Al), Copper (Cu) in the ice creams in the research. Chromium (Cr), Lead (Pb), Iron (Fe), Zinc (Zn), Arsenic (As), Manganese (Mn), Cadmium (Cd), Cobalt (Co), Mercury (Hg), Silver (Ag), Selenium (Se) and Mobilden levels are respectively; 149.6 ppm, 7.42 ppm, 33.8 ppm, 334.8 ppm, 0.9 ppm, 32.2 ppm, 124.7 ppm, 0.00 ppm, 0.651 ppm, 0.272 ppm, 0.17 ppm and 2.74 ppm. Although arsenic was determined in ice cream samples, it was found to contain different levels of Al, Cr, Mn, Fe, Co,Cu, Zn,Se, Ag, Cd,Pb. It is understood that some of the values found are higher than those given in the Turkish Food Codex.