Modeling Permian petroleum system of Northeast Netherlands: Hydrocarbon generation and migration
Kuzeydoğu Hollanda, Permiyen petrol sistemi modellemesi: Hidrokarbon oluşumu ve göçü
- Tez No: 269068
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETDİN KAYMAKÇI, YRD. DOÇ. DR. A. ARDA ÖZACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Groningen Gaz Sahası, Güney Permiyen Havzası'nın güneyinde, Hollanda'nın kuzeydoğusunda yer almaktadır. Karbonifer-Permiyen Petrol Sistemi'nden üretim yapan birçok kuyu olduğu için, saha hidrokarbon aramacılığı açısından olgun kabul edilmektedir. İlerideki aramacılık ve üretim fırsatlarını değerlendirmek için daha ayrıntılı çalışmalar yapılması gerekmektedir. Bu nedenle havza, petrol sistemi konsepti çerçevesinde havza modelleme kullanılarak değerlendirilmiştir.Bu çalışmada, 3 boyutlu sismik ve sondaj verileri kullanılarak, Petrel programı ile bölgenin stratigrafi ve yapısal jeolojisini anlamak için sismik yorumlama yapılmıştır. Petromod programı ile jeofizik, jeoloji ve jeokimya verileri birleştirilerek 1 ve 2 boyutlu havza modellemesi yapılmıştır.Sonuçlar, kapanımların büyük çoğunluğunun Zechstein öncesi birimlerde olduğunu, hidrokarbon oluşum, göç ve kapanlanmasının Orta Jura döneminde başlayıp günümüze kadar devam ettiğini göstermektedir. Hidrokarbon oluşumunun zirve yaptığı zaman alansal olarak değişiklik gösterdiği için ve kapanım oluşumundan sonraki bir zamana denk geldiği için, hem erken hem de geç göçler, gözenekli Üst Rotliegend rezervuarının potansiyelini arttırmıştır. Hidrokarbon kapanımlarının, daha az derin olan havzanın güneybatısında oluşması muhtemeldir. Diğer yandan, tuzun hareketi sonucu oluşan tüm yapısal yükseltiler bölgede kapanım oluşturma potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
Groningen Gas Field is located within the southern part of the South Permian Basin in the northeast Netherlands. Since several wells have been producing from the Carboniferous-Permian Petroleum System, the field is considered as mature for hydrocarbon exploration. More detailed work is necessary to evaluate further exploration and development opportunities. Thus, evaluation of the subsurface has been carried out as part of the petroleum system concept by using the basin modeling.In this study, seismic interpretation was performed by using 3-dimensional seismic and borehole data with Petrel software in order to understand stratigraphy and structural settings of the area. PetroMod basin analysis software has been used for 1-dimensional and 2-dimensional basin modeling study by integrating interpreted geophysical, geological and geochemical data.Results show that the most recognized traps were formed during pre-Zechstein, and the major generation-migration and accumulation of hydrocarbon commenced during Middle Jurassic and continues to the present time. Since the timing of main hydrocarbon generation varies spatially and has begun after trap formation, both early and late migration enhances the potential of the porous Upper Rotliegend reservoirs. Prospective hydrocarbon traps may occur in the southwestern regions of the basin due to shallower depth of burial. On the other hand, all local structural highs were formed as a result of salt movement which creates potential traps in the region.