Knowledge networks and cognitive communities in clusters: The case of ICT cluster of METU Technopolis and agricultural tools and machinery cluster of Konya
Kümelenmelerdeki bilgi ağları ve bilişsel topluluklar: ODTÜ teknopark bilişim kümelenmesi ve Konya tarım alet ve makineleri kümelenmesi
- Tez No: 269112
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP KAYASÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
- Sayfa Sayısı: 291
Özet
Bilgi, bölgelerin, sanayi kümelenmelerinin ve firmaların kalkınması ve rekabet edebillirliklerinde önemli bir kaynaktır. Rekabet edebilirlikleri ve gelişimleri bilgiyi yaratma, özümseme ve kullanabilme kabiliyetleri ve öğrenebilirlikleri yani bilişsel yetkinlikleri ile yakından ilglidir.Bu tez kümelenmelerin bilişsel ve öğrenme sistemleri üzerine odaklanmıştır. Kümelenmeler kollektif öğrenmelerin gerçekleştiği yerlerdir. Kümelenme bilgi ağlarında oluşan yeni bilgi yine bu ağlarda paylaşılır. Bilgi ağları ve bir parçası olan bilişsel topluluklar firmalardaki, sanayi kümelenmelerinde ve bu kümelenmeler arasındaki bilişsel süreçleri açklamak için son dönem yazınında sıkça vurgulanan konulardır.Tezin amacı farklı teknolojilere dayalı sanayi kümelenmelerinde bilişsel topluluklar ve ağlarda bilginin yaratılması, özümsenmesi ve paylaşılmasını irdelemektir. Bu amaca ulaşmak için farklı teknolojilere dayalı iki kümelenme incelenmiştir. Bu kümelenmelerden ilki ODTÜ Teknokent bilişim kümelenmesi diğeri ise Konya tarım araçları ve makinası kümelenmesidir.Anketlerden elde edilen veri temel istatistiki analizler ve sosyal ağlar analizi ile değerlendirilmiştr ve kümelenmelerin bilişsel toplulukları ile bilgi ağları üzerine sonuçlar ortaya konmuştur. Analiz için veri iki farklı anket; firma ve çalışan anketine dayalı olarak toplanmıştır. İlk anket kümelenmelerdeki üretici firmalarla diğeri ise firmalardaki mühendislerle gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Knowledge is defined one of the fundamental resources for development, competitiveness and power of firms, industrial clusters and regions. Their competitiveness and development have a strong relationship with their ability to create, absorb and utilize knowledge and to learn, i.e. their cognitive capabilities.This thesis is focused on clusters as cognitive and learning systems. Clusters are the agglomerations where collective learning may take place. New knowledge is created and shared within the clusters' knowledge networks. Knowledge networks and cognitive communities as a part of these networks are seen as the significant topics in the literature to explain both the cognitive processes in firms, in industrial clusters and between industrial clusters.The main aim of the thesis is to explore the creation, absorption and transfer of knowledge in networks and cognitive communities in industrial clusters based on different technologies. To achieve this aim two empirical studies on different clusters with different technologies have been elaborated. The first one is an ICT cluster in METUTech and the second one is agricultural tools and machinery cluster in Konya.The data for the analysis collected through two different types of questionnaire, firm questionnaire and employee questionnaire. The first questionnaire is realized with producer firms in those sectors. The second questionnaire is conducted with the engineers. The data acquired from the questionnaire were evaluated based on descriptive analysis, correlation and social network analysis. Results are used to evaluate and compare the knowledge structures and cognitive communities in those clusters.