Acoustical evaluation of shopping malls typology
Alışveriş merkezi tipolojilerinin akustik açıdan değerlendirilmesi
- Tez No: 269113
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU GÖNENÇ SORGUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Son yıllarda alışveriş merkezlerinin akustik tasarımı önem kazanarak popüler bir hale gelmiştir. Akustik tasarım bu tarz karmaşık ve işlevsel binaların tasarımının, yapımının ve yaşam süresi iyileştirmesinin ayrılmaz bir parçasıdır. Bu çalışmada gürültünün büyük bir sıkıntı olduğu dolaşım ve atrium alanlarına odaklanılarak alışveriş merkezlerinin akustik kalitesi araştırılmıştır. Bu bağlamda ilk önce alışveriş merkezlerinin geometrik formlarına göre yapılan sınıflandırma çalışması; plan yerleşimleri, yapı malzemeleri ve mekânsal düzenlemeleri ile birlikte sunulmuştur. Daha sonra her sınıfın ana niteliklerini temsil eden alışveriş merkezlerinden bazıları akustik açıdan incelenerek, söz konusu mekânların akustik tasarımına yol gösteren ilkeler oluşturmak amacıyla standartlarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Acoustic design of shopping malls which have become very popular in recent years, has gained importance and it has been considered as an integral part of the design ? construction and life cycle treatment of such complex ? functional buildings. In this study, acoustic qualities of shopping malls are to be inquired by focusing on circulation areas and atrium spaces where noise is one of major disturbances. In this context, first taxonomy of shopping malls regarding their geometrical forms is to be proposed together with plan layouts, construction materials and spatial organizations. Then some of these malls in representing major characteristics of the each class in the taxonomy are to be acoustically analyzed and compared with standards by aiming to provide some guiding principles for acoustical design of such spaces.