Hydrocarbon microseepage mapping via remote sensing for Gemrik anticline, Bozova oil field, Adiyaman, Turkey
Uzaktan algılama ile Gemrik antiklinali (Bozova petrol sahası, Adıyaman, Türkiye) hidrokarbon mini sızıntılarının haritalanması
- Tez No: 269114
- Danışmanlar: DOÇ. DR. H. ŞEBNEM DÜZGÜN, PROF. DR. VEDAT TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Jeoloji Mühendisliği, Geodesy and Photogrammetry, Geological Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Hidrokarbon (HK) minisızıntıları olası haznelerin göstergeleri olabilmektedir. Bu nedenle HK minisızıntılarının haritalanması, petrol arama faaliyetleri çerçevesinde kullanılma potansiyeline sahiptir. Bu çalışma, Gemrik Antiklinali'ndeki (Adıyaman) HK minisızıntılarının ve ilgili yüzey kil mineral başkalaşmalarının haritalanmasına yöntem sunmaktadır. Bu amaçla, potansiyel HK minisızıntı bölgelerinden örnekler toplanmış ve jeokimyasal incelemeye gönderilmiştir. Bu incelemeler sonucunda numunelerde HK içeriği bulunmuştur. Çalışma alanına ait bir ASTER görüntüsü elde edilmiş ve HK içeren örneklerin bulunduğu bölgeyi en iyi haritalayan bir ASTER şerit bağdaşması türetilmiştir. HK minisızıntılarının yüzey başkalaşım ürünlerinin belirlenmesi için ilk olarak numunelerin yansıma tayfları Saha İzgeölçeri kullanılarak ölçülmüştür. İkincil olarak tayfi olarak tanımlanmış örneklerin tayf eğrileri Birleşik Devletler Jeoloji Araştırma Kütüphane verileri temel alınarak, bu kayaçları meydana getiren kil minerallerinin tayfları belirlenmiştir. Sonuçlar HK sebepli yüzey başkalaşım minerallerinin kaosmektit, montmorillonit, illit, çöl cilası(desert varnish) ile dipyre olduğunu göstermiştir. Son olarak seçilen bu üyelerin yansıl karakterleri soğurma ve kaynakça verileri temel alınıp ASTER şerit bağdaşması olarak temsil edilmiştir. HK minisızıntıları ve ilgili yüzey göstergelerini haritalamak için gerekli temel bileşenler çözümlemesi, Crosta Tekniği kullanılarak yapılmıştır. HK minisızıntılarını haritalamak için geliştirilen bu işlemsel süreç, tüm ASTER görüntüsüne uygulanmıştır. Geliştirilen HK minisızıntılama işleminin uygulanması sonucu edilen haritalardan türetilen yeni yer kontrol noktaları arazide ziyaret edilmiştir. Arazi çalışmaları sonucu anormallik gösteren alanların, jeokimyasal içeriği bilinmeksizin, %65'ten fazla oranlarda atfedilen alanla benzerlik taşıdığı gözlenmiştir. Ayrıca, elde edilen bu HK haritasının doğruluğunu test etmek için, MATLAB yazılımında kullanılan ve bir görüntü işleme algoritması olan AdaBoost döngüsü çalıştırılmıştır. Analiz çıktılarına gore AdaBoost döngüsü sonuçları ile, HK sızıntılarını haritalamak için geliştirilen yöntemin büyük oranda örtüştüğü saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Hydrocarbon (HC) microseepages can be indicator of possible reservoirs. For that reason, mapping the microseepages has potential to be used in petroleum exploration. This study presents a methodology for mapping HC microseepages and related clay mineral alteration in Gemrik Anticline, Adiyaman. For this purpose samples were collected from the potential seepage zones and tested by geochemical analysis. All samples were found to contain some HC. Then, an ASTER image of the region was obtained and a band combination was generated to map this particular region. To map related clay mineral alteration, firstly reflectance spectra of samples were measured using field spectrometer. Secondly, spectrally-known samples were analyzed in USGS Library to determine the reflectance spectra of the constitutional clay minerals in the samples. Lastly, the reflectance characteristics of selected end members were represented as ASTER band combinations based on their spectral absorption characteristics and literature information. Crosta Technique was used to determine required principal components to map HC microseepage and related clay mineral alteration. Then, this methodology is applied to the whole ASTER image. Ground truth study showed that more than 65% of the revisited anomalies show similar prospects to that of the referenced anticline regardless of their geochemical content. In order to certify the ASTER band combination for mapping HC microseepages, anomalous and non-anomalous pixels were selected from the resultant HC map and given as training data samples to AdaBoost loop which is an image processing algorithm. It has been found that ASTER band combination offered for mapping HC microseepages is similar to that of AdaBoost Algorithm output.