Land degradation assessment for an abandoned coal mine with geospatial information technologies
Terkedilmiş bir maden ocağı için jeomekansal bilgi teknolojileri ile arazi bozulmasının değerlendirilmesi
- Tez No: 269115
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM DÜZGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Maden Mühendisliği ve Madencilik, Çevre Mühendisliği, Geodesy and Photogrammetry, Mining Engineering and Mining, Environmental Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma terk edilmiş bir kömür ocağı için jeomekansal bilgi teknolojileri kullanarak arazi bozulmalarının tayini için bir yaklaşım önermektedir. Arazi bozulması tayininin odağı ikitemel değişim olan topoğrafik ve Arazi Kullanımı Arazi Örtüsü (AKAÖ) değişimleridir. Buamaçla terkedilmiş Ovacık açık kömür madeni için stereo hava fotoğrafları, Worldview-1,Landsat ve ASTER görüntüleri, Yersel Laser Tarama (YLT) verisi, Küresel KonumlandırmaSistemi (KKS) verisi ve yardımcı haritalar kullanılmıştır.Topoğrafya ile ilgili kazı ve dolgu alanlarının hacmi, drenaj ağındaki sapmalar ve şev açısıdeğişimleri madencilik öncesi ve sonrasına ait 1950 ve 2009 yılları için hazırlanmış SayısalYükseklik Modellerinin (SYM) karşılaştırılması yöntemi ile tespit edilmiştir. Aynı tarihleriçin hava fotoğrafları ve Worldview-1 uydu görüntüsü temel alınarak AKAÖ haritalarıhazırlanmıştır. Sonrasında, sınıflandırma sonrası karşılaştırma yöntemi kullanılarak AKAÖdeğişimi alansal olarak hesaplanmış ve haritalanmıştır.Arazi bozulması değerlendirme sonuçları çalışma alanında önemli miktarda topoğrafikbozulma ve AKAÖ değişimi olduğunu göstermiştir. Özellikle SYM'lerinin çıkarılmasısonucunda toplam hacmi 2,334,878 m3 `ü bulan üç adet pasa sahası tespit edilmiştir. Birincilpasa sahası çevresindeki drenaj ağının maksimum 60 m yer değiştirme ile Güney yönündekaymış olduğu fark edilmiştir. Eğim analizleri sonucunda 60 dereceden büyük açılı arazilerinyüzde 81'inin kazı alanı sınırları içerisinde olduğu ortaya çıkmıştır. AKAÖ değişimi analizleri1950'den 2009'a kadar olan süreçte orman arazilerinin 106,485 m2 azaldığını, buna rağmenpasa sahalarındaki ağaçlandırma çalışmaları sayesinde 106,012 m2 orman arazisinin gerikazandırıldığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study proposes an approach for land degradation assessment for an abandoned coal mineby using geospatial information technologies. The land degradation assessment focuses ontwo major changes: topographical and Land Use and Land Cover (LULC). For this purpose,stereo aerial photos, Worldview-1, Landsat and ASTER images, Terrestrial Laser Scanning(TLS) data, Global Positioning System (GPS) data, and ancillary maps were used forabandoned Ovacık surface coal mine.Volume of excavations and fillings, drainage network deviations, and slope instabilities werethe investigated topographical disturbances by comparison of the Digital Elevation Models(DEM) for pre- and post-mining stages. Using aerial photos and Worldview-1 satellite image,LULC maps were prepared based on the same time period. Then areal extent and spatialpattern of the LULC change was calculated and mapped by post classification comparisonmethod.The results of land degradation assessment show that there was a significant topographicaldisturbance and LULC change in the research area. Particularly, three dump areas with a totalvolume of 2,334,878 m3 were identified by DEM subtraction. It was found that streamnetwork around the primary dump site shifted towards south with a maximum displacement of60m. Slope analysis reveals that slopes higher that 60 degrees were mainly observed inexcavation area with 81 percent. LULC change study showed that the forest area decreasedan amount of 106,485 m2 from 1951 to 2008. However; by means of the forestation efforts indump sites, an amount of 106,012 m2 forest land was recovered.