Bazı heteropterlerde spermateka morfolojisi
Morphology of spermatheca in some heteroptera species
  1. Tez No: 269116
  2. Yazar: FATMA SÜMEYYE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAMİ CANDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmada, Heteroptera takımına ait 13 türün (Codophila varia, Dolycoris baccarum, Rhaphigaster nebulosa, Piezodorus lituratus, Aelia albovittata, Palomena prasina, Holcostethus vernalis, Graphosoma lineatum, Graphosoma semipunctatum, Eurydema spectabile, Lygaeus equestris, Coptosoma maurum, Eurygaster integriceps) spermateka yapıları ışık ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile incelendi. İncelenen Heteroptera türlerinde spermateka; Spermatekal bulb, pompalama bölgesinin distal flangesi, pompalama bölgesi, pompalama bölgesinin proksimal flangesi, spermatekal kanalın distal kısmı, spermatekal kanalın dilasyonu, spermatekal kanalın proksimal kısmı, genital oda, halkasal sklerit, V şeklindeki sklerit yapılarından oluşmaktadır. Bu yapılara göre familyaların türleri arasında yapısal farklılıklar ve benzerlikler görülmektedir. Elde edilen sonuçlara göre çalışılan türlerin spermatekaları karşılaştırıldı. Bu özelliklerden yararlanarak spermatekanın taksonomik açıdan değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, spermatheca structures of 13 species (Codophila varia, Dolycoris baccarum, Rhaphigaster nebulosa, Piezodorus lituratus, Aelia albovittata, Palomena prasina, Holcostethus vernalis, Graphosoma lineatum, Graphosoma semipunctatum, Eurydema spectabile, Lygaeus equestris, Coptosoma maurum, Eurygaster integriceps) which Heteroptera order were defined researching by SEM and light microscopes. Spermatheca is consist of spermathecal bulb, distal flange of intermadiate part, intermadiate part, proksimal flange of intermadiate part, distal of spermathecal duct, dilation of spermathecal duct, proksimal of spermathecal duct, genital chamber, ring sclerit, V sclerit. According to these structures between of family species structurel difference and similarities are seen. According to the results spermatheca of studied species were compared. By taking advantage of these features of spermatheca are done with evaluate in terms of taxonomic.