Hidrodinamik ve ısıl olarak gelişmekte olan altıgen kesitli bir kanalda ısı transferinin incelenmesi
Investigation of hydrodynamically and thermally developing forced convection heat transfer in a hexagonal duct
- Tez No: 269125
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZ TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmada hidrodinamik ve ısıl olarak gelişmekte olan akış koşullarında, sabit yüzey sıcaklığına sahip ve sabit ısı akısı uygulanan altıgen kesitli kanalda laminer akış ve ısı transferinin üç boyutlu sayısal analizi üç farklı akışkan için gerçekleştirilmiştir. Üç boyutlu süreklilik, momentum ve enerji denklemleri Ansys Fluent 6.3.26 paket programı kullanılarak sayısal olarak çözülmüştür. Sayısal çalışma Reynolds sayısının 100 ile 800 değer aralığı için gerçekleştirilmiştir. Çalışmada akışkan olarak hava (Pr ? 0,7), su (Pr ? 7,6) ve etilen glikol (Pr ? 236) kullanılmıştır. Akışkan özellikleri sabit olarak kabul edilmiştir. Ortalama Nusselt sayıları ve ortalama Darcy sürtünme katsayıları Reynolds sayısının fonksiyonu olarak sunulmuştur. Yerel Nusselt sayıları ve Darcy sürtünme faktörleri kanal boyunca mesafenin fonksiyonu olarak gösterilmiştir. Hız ve sıcaklık dağılımları kanal boyunca farklı koşullarda sunulmuştur. Hava, su ve etilen glikol akışkanları ile yapılan sayısal hesaplamalar neticesinde elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Mevcut sonuçların literatür ile uyum içerisinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study three dimensional laminar forced convective flow and heat transfer in a hexagonal channel are investigated for three different fluids under hydrodynamically and thermally developing flow conditions. Three dimensional continuity, momentum and energy equations are solved numerically using commercial CFD code Ansys Fluent 6.3.26. Numerical study is carried out for Reynolds number range of 100 through 800. Air (Pr?0,7), water (Pr?7,6) and ethylene glycol (Pr?236) are used as working fluids. Fluid properties are taken as constant. Average Nusselt number and Darcy friction factors are presented as a function of Reynolds number. Local Nusselt numbers and Darcy friction factors are plotted as a function of distance along the channel. Velocity and temperature profiles are presented along the channel for different conditions. Results obtained from numerical calculations for air, water and ethylene glycol are compared to each other. It is seen that recent results are compatible with the literature.