Radyasyon onkolojisinde yapay sinir ağı uygulaması
Application of neural networks in radiation oncology
  1. Tez No: 269124
  2. Yazar: MAHMUT EMİN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜSLÜM CENGİZ TAPLAMACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Günümüzde sürekli gelişen bilgisayar teknolojisi ile birçok işlem sayısal ortamda gerçekleştirilirken bu ilerlemede önemli bir yer tutan yapay zeka birçok alanda başarı ile uygulanmıştır. Bu çalışmada, tıp alanında yapay sinir ağı uygulamaları incelenmiş over kanserinde teşhis ve tedavi şeklinin belirlenmesi sürecinde daha doğru ve daha hızlı karar verebilmek için uzman doktorlara yardımcı bir karar destek ünitesi oluşturmak amaçlanmıştır. Bu amaçla hem over kanseri hastaları hemde sağlıklı kişilerin bilgilerinden yola çıkılarak bilgisayar ortamında sınıflandırmalar yapılmıştır. Bunun için metot olarak Çok Katmanlı Algılayıcı ağlar ile Radyal Tabanlı Fonksiyon ağları kullanılmıştır. Her iki modelin performansları analiz edilmiş ve karşılaştırılmıştır. Sonuçta, uzman hekimlerle belirlenen ve Yapay Sinir Ağı için kullanılan over parametreleri ile Çok Katmanlı Algılayıcı ağların daha üstün performans sağladığı gösterilmiş ve bu ağ modelinin daha uygun olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, with continually evolving computer technology, many operations are performed in the digital environment. Artificial intelligence which holds an important place in this progress has been applied successfully in many areas. In this study, applications of artificial neural network in the field of the medicine are examined, furthermore in the process of determining the diagnosis and treatment of ovarian cancer to make faster and more accurate decision, creating a decision support unit which helps specialists is aimed. For this purpose, using both ovarian cancer patients?s information and healthy people?s information classifications have been made in computer environment. Multi Layer Perceptrons and Radial Basis Function Networks are used as method for this goal. Performances of both models have been analyzed and compared. As a result, Multi Layer Perceptron Networks have been shown to provide better performance with the parameters of ovarian cancer which are determined by specialist together and the decision that this model is provided more appropriate results.