Uçucu kül ve antifriz katkılı betonların basınç dayanımı üzerine don etkisinin araştırılması
Investigation of freezing properties on compressive strength of concrete with fly ash and antifreeze admixtures
- Tez No: 269129
- Danışmanlar: PROF. DR. H. YILMAZ ARUNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, İnşaat Mühendisliği, Technical Education, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, uçucu kül (UK) ve antifriz (AF) katkılı betonların basınç dayanımı üzerine don etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla UK, ağırlıkça çimento ile %15 ve %30 oranlarında yer değiştirilerek beton karışımına ilave edilmiştir. Üretilen beton karışımlarında su/bağlayıcı (s/b) oranı, çimento, süperakışkanlaştırıcı (SA) ve AF miktarı sabit alınmıştır. Üretilen beton karışımları üzerinde taze beton deneyleri yapıldıktan sonra 10x20 cm boyutlu silindir beton numuneleri elde edilmiştir. Silindir beton numuneleri deney gününe kadar standart kür ortamında bekletilmiştir. Numuneler üzerinde 3, 7, 28 ve 90 gün yaşlarda basınç dayanımı ve birim hacim ağırlık deneyleri yapılmıştır. Üretilen betonlardan elde edilen deney sonuçları hem birbirleriyle hem de kontrol betonu değerleri ile karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak en uygun deney sonuçları %15 UK ikameli betonlarda elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the influence of freezing on compressive strength of concrete with fly ash (FA) and antifreeze (AF) admixtures was investigated. For this purpose, FA was replaced by 15% and 30% weight of cement. In the concrete mixtures produced, w/c ratio and amount of cement, superplasticiser (SP) and AF were kept constant. After fresh concrete experiments were done on the concrete mixtures produced, cylinder concrete specimens of 10x20 cm size were obtained. Cylinder specimens were kept in standard curing environment until test day. Compressive strength and unit volume weight tests were carried out on the concrete specimens at 3, 7, 28 and 90-day ages. Test results obtained from concretes produced were compared with each other as well as with the values of control concrete. As a result, the best test results were obtained with 15% FA replacement concretes.