SF6 yalıtkanlı sistemlerde ark analizi
Arc analysis at SF6 insulated systems
- Tez No: 269130
- Danışmanlar: PROF. DR. M. SEZAİ DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Yüksek gerilim enerji iletim ve dağıtım sistemlerinde devrenin açılıp kapanmasında SF6 gazlı devre kesiciler kullanılmaktadır. SF6 gazlı devre kesicilerde ark olgusu temel prosestir. Bu çalışmada SF6 gazlı devre kesici nozzle'ındaki ark davranışının incelenmesi için, basitleştirilmiş bir ark modeli geliştirilmiştir. Bu çalışmada ark modeli için Mayr denklemi geliştirilmiştir. Bu model devre kesicilerin kesme kabiliyetlerini belirlemek için kullanılmış ve Matlab Simulink yardımıyla simülasyonları yapılmıştır. Bu çalışmada Mayr model parametre değerlerine göre gerilim ve akım değişimleri elde edilmiş ve elde edilen sonuçlar literatürde geçerli olan veriler ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
SF6 circuit breakers are used to open and close the power circuit at high voltage levels in transmission and distribution systems. Arcing phenomena is the fundamental process in SF6 circuit breakers. In this study, a simplified arc model is developed to analyse at SF6 circuit breaker nozzle arc behaviour. Mayr equation is developed for arc model in this study. This model is used to determine circuit breakers breaking ability and is simulated by means of Matlab Simulink. In this study voltage and current variations are obtained according to Mayr model parameters values and the results obtained are compared with the available data in literature.