Alternatif nükleer yakıtlı çakıl yataklı modüler reaktörün Monte Carlo yöntemiyle nötronik analizi
Neutronic analysis of pebble bed moduler reactor with alternative fuels by using Monte Carlo method
- Tez No: 269131
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM ACIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nükleer Mühendislik, Teknik Eğitim, Nuclear Engineering, Technical Education
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada; Çakıl Yataklı Modüler Reaktör için alternatif yakıtlar önerilmiş ve bu yakıtları kullanan Çakıl Yataklı Modüler Reaktör'ün nötronik ve yanma analizleri yapılmıştır. Önerilen alternatif yakıt tipleri (WGP)O2+ThO2, (RGP)O2+ThO2, (MA)O2+ThO2 karışımlarıdır. Nötronik analizler için MCNP 5 1.4 kodu, yanma analizleri için ise MONTEBURNS kodu kullanılmıştır. Bu yakıtları kullanan Çakıl Yataklı Modüler Reaktör kalbi için kritiklik (keff), konuma bağlı akı (nötron profili), enerjiye bağlı akı (nötron spektrumu) değerleri gözlenmiş, reaktör yakıtının yanma değerleri, kritikliğin zamana bağlı değişimi ve de kullanılmış yakıtın madde içeriği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the alternative fuel types were suggested for Pebble Bed Modular Reactor (PBMR) and the neutronic and burnup analysis were performed for the PBMR uses these fuel types. Suggested alternative fuel types were (WGP)O2+ThO2, (RGP)O2+ThO2, (MA)O2+ThO2 compositions. The MCNP 5 1.4 code was used for neutronic analysis while MONTEBURNS code was used for burnup analysis. The criticality (keff) of the reactor, neutron flux distribution and energy dependent neutron flux spectrum were observed for the each fuel type mentioned before. Finally, the burnup values of the PBMR fuel, the time dependent criticality and spent fuel content were analyzed.