Yüksek gerilim aygıtlarında sayısal yöntemlerle elektrik alan analizi
Electric field analysis by numerical method in high voltage apparatus
  1. Tez No: 125883
  2. Yazar: GULNARA MAINAZAROVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZAİ DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
YÜKSEK GERİLİM AYGITLARINDA SAYISAL YÖNTEMLERLE ELEKTRİK ALAN ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) Gulnara MAİNAZAROVA GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLER ENSTİTÜSÜ Nisan 2002 ÖZET Katı yalıtkanla desteklenen gaz ortamında oluşabilecek boşalma olaylarında, yalıtkanın yüzeyindeki potansiyel değişimi önemli bir parametredir. Bu tez çalışmasında, Sonlu Farklar Yöntemi Yüksek Gerilim sistemlerinde bara iletkenini mesnetlemek için kullanılan konik mesnet izolatör etrafında potansiyel dağılımını saptamak için kullanılmıştır. Potansiyel dağılımı değişik eğilim açıları için hesaplanmıştır. Ayrıca, belirli eğilimler için değişik dielektrik katsayıları seçilerek, konik şeklinde yalıtkanın etrafındaki potansiyel dağılımı incelenmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 6080207 Elektrostatik Alan, Sonlu Farklar Yöntemi, SF6 90 Prof. Dr. Sezai DİNÇER
Özet (Çeviri)
11 ELECTRIC FIELD ANALYSIS BY NUMERICAL METHOD IN HIGH VOLTAGE APPARATUS (M. Sc. Thesis) Gulnara MAINAZAROVA GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY April 2002 ABSTRACT Potential gradient at the surface of the insulator is the important parameter in the breakdown of gas gaps bridged by solid insulators. This thesis describes the computational method and results of the potential distribution around a conical insulator being employed for the purpose of mechanical support of the enclosed bus conductor. The potential distributions are computed numerically by Finite Difference Method for different angles of inclination. Furthermore, the potential distribution around the conical insulator are given for various dielectric constants at the given inclination. Science Code Key Words Page Number Adviser 6080207 Electrostatic field, Finite Difference Method, SF6 90 Prof. Dr. Sezai DİNÇER