Tuğla dolgulu sünek olmayan betonarme çerçevelerin çelik şeritlerle güçlendirilmesi
Strengthening of non-ductile masonry infilled rc frames by means of steel strips
- Tez No: 269137
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN ALTIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Ülkemiz mevcut yapı stokunun büyük bir kısmı tuğla dolgu duvarına sahip sünek olmayan betonarme çerçeve türü yapılardan oluşmaktadır. Yeterli yanal rijitlik, dayanım ve enerji tüketim kapasitesine sahip olmayan bu yapıların depreme karşı güçlendirilmesinde betonarme dolgu duvarları yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak, güncel güçlendirme uygulamaları binanın boşaltılmasını gerektirmekte ve binanın tekrar kullanıma girmesi uzun bir imalat süresi sonrasında mümkün olabilmektedir. Bu çalışmada betonarme çerçeve içerisindeki tuğla dolgu duvarı çelik şeritlerle güçlendirerek yapının sismik performansının iyileştirilmesi amaçlanmıştır. Bir tanesi güçlendirilmemiş referans eleman olmak üzere toplam dokuz adet deney elemanı deprem yüklerini benzeştiren tersinir tekrarlanır yatay yük ve düşey yük altında test edilmiştir. Çalışmada test edilen tek katlı tek açıklıklı betonarme çerçeve deney elemanları ülkemizdeki betonarme yapılarda karşılaşılan önemli yapım kusurlarını içerecek şekilde üretilmiştir. Çelik şeritlerin betonarme çerçeveye bağlantı biçimleri, uygulanan çelik şerit deseni ve uygulama yönünün deney elemanlarının yatay yük kapasitesi, göçme biçimi, rijitliği ve enerji tüketimi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Test sonuçları çelik şeritlerle güçlendirilen tuğla dolgu duvarın, betonarme çerçevenin yatay yük taşıma kapasitesini, rijitliğini ve enerji tüketimini önemli oranlarda arttırdığını göstermiştir. Tez çalışmasının analitik çalışma kısmında ise, önerilen güçlendirme yöntemi kullanılarak yapılacak güçlendirme işleminin tasarımı için pratik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Major part of Turkey?s existing building stock consists of non-ductile brick infilled reinforced concrete frames. This kind of structures does not have sufficient capacity in order to withstand the strong earthquakes. The most popular strengthening method for such buildings in order to satisfy adequate lateral stiffness, strength and energy demands reinforced concrete infill walls are introduced in the bare frames. However, this seismic rehabilitation method requires evacuation of the building. In this study, infill walls are strengthened with steel strips in order to support non-ductile brick infilled reinforced concrete frames. In order to improve the seismic performance of the structure while avoiding long term evacuation and changing architectural partitions. In experiments, single-storey single-span reinforced concrete frames are tested. As one of the unstrengthened test specimen been tested as a reference member total of nine test specimens were tested. Tests are done under reverse cyclic lateral load which simulates the earthquake loads. The frames had common defects similar to the Turkish building stock. Such as poor concrete quality, improper reinforcement layout and inadequate sections. Steel strips to the reinforced concrete frame connection, strengthening layout and symmetry aspects effecting the test frames? experimental lateral load capacity, initial stiffness, and energy absorption are investigated. According to the test results, strengthened brick infilled reinforced concrete frames gained lateral load carrying capacity, rigidity and significant energy consumption. In the analytical part for the study for the strengthening method proposed, some practical suggestions were made and a reliable way of modeling the strengthened structure was introduced.