Kentsel alanda vakıf taşınmazlarının dönüşümü: Başkentlik sürecinde Ankara örneği
The transformation of foundation properties in urban area: The case of Ankara during the capital process
- Tez No: 269144
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM VAROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Tarih boyunca çeşitli toplumlarda aynı düşünce temelinde kurulup gelişen ve karşılıksız yardım esasına dayanan vakıf kurumu, Türk kültür ve geleneğinde farklı boyutlar kazanmış, 20. yüzyıla kadar olan süreçte Anadolu coğrafyasının vazgeçilmez unsuru olmuştur. Türkiye'de bugün merkezi ve yerel yönetimlerce yürütülmeye çalışılan temel kamu hizmetlerinin pek çoğu, asırlar boyunca bu kurum tarafından sağlanmış, gerek bu hizmetlerin yürütülmesi, gerekse daha başka amaçlarla vakfedilen yapılı/yapısız binlerce taşınmaz, aynı coğrafyadaki mekansal gelişmenin itici gücünü oluşturmuştur.Bu çalışmada, Türk vakıflarının mekan boyutunu oluşturan söz konusu taşınmazların Cumhuriyet tarihi boyunca geçirdiği dönüşüm sürecinin, üst ölçekte tüm Türkiye'de alt ölçekte ise Başkent Ankara özelinde politika ve mekan boyutuyla irdelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The foundation, which is established by the same idea and by unrequited aid in various societies throughout history, has gained a different dimension in Turkish culture and tradition and has become an indispensable component until the 20th century in the Anatolian geography. Many of the basic public services that are executed by local and central government have been provided by this institution for centuries. Thousands of structured and unstructured properties have become the driving forces of spatial development in same geography maintaining the services of the foundations that are consecrated for various aims.The purpose of this study is to explicate the transformation process of the foundation properties, which compose the spatial dimensions of Turkish foundations, during the Republican history with its space and policy dimensions, both in Turkey in the overall scale and deeply in Capital Ankara in the local scale.