Zaman skalaları üzerinde bazı integral eşitsizlikleri ve uygulamaları
Some integral inequalities and their applications on time scales
- Tez No: 269145
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADİL MISIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Zaman skalası kavramının ilk ortaya atılmasından bu yana , matematik dünyasında büyük bir ilgi odağı olmuştur. Ayrıca bu çalışma sahası geniş bir uygulama alanına sahiptir. Bu tez zaman skalası kavramı ve zaman skalaları üzerinde delta türev ,delta integral ve üstel fonksiyon kavramlarının analizi ile ilgili olup , ayrıca , Hölder , Minkowski ve Jensen eşitsizliklerinin zaman skalası versiyonunu içermektedir.Anahtar Kelimeler : Zaman skalası, dinamik denklemler, delta integral
Özet (Çeviri)
Since the time scale has been a first put forward it has become a focus of interest in the world of mathematics . Moreover , it has a large field of applications.This thesis is related to an analysis of the concept of the time scale , delta differrential and delta integral on the time skale and the concept of exponential functions . Apart from these , it contains time scales versiyon of inequalities : Hölder , Minkowski end Jensen and illustrations of several applications about these inequalities on time scales.Key Words : The time scale , dynamic equations, delta integral