Faz dizili dairesel mikroşerit antenlerin genetik algoritma ile optimizasyonu
Optimization of phased array microstrip antennas using genetic algorithm
  1. Tez No: 269167
  2. Yazar: MUSTAFA SELİM CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN AFACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Günümüzde sinyal kaynaklarının çoğalmasıyla birlikte atmosferdeki elektromanyetik kirliliğin artması, arzulanan kalitede sinyal elde edilmesini zorlaştırmaktadır. Bu nedenle, haberleşme sistemlerinde anten dizilerinin önemi giderek artmaktadır. Çünkü anten dizileri, tekli antenlerin aksine, istenilen ışıma örüntüsünün gerekli parametreleri değiştirilerek elde edilebilmesini sağlamakta ve endüstriyel uygulamalarda tercih edilmektedir. Anten dizilerinin hedeflenen bir doğrultudan gelen işaretleri maksimum kazançla alma ve istenmeyen doğrultulardan gelen girişim kaynaklarını engelleme özellikleri, anten dizilerini haberleşmede önemli bir çalışma alanı kılmaktadır.Bu çalışmada, dairesel mikroşerit antenler kullanılarak oluşturulan anten dizileri ele alınmış, bu anten dizilerinin istenilen ışıma örüntüsüne sahip olması için optimizasyon çalışmaları yapılmıştır. Genetik biliminden esinlenerek ortaya atılan ve analitik çözümü olmayan karmaşık problemlerde başarılı sonuçlar veren genetik algoritma yöntemi optimizasyon metodu olarak kullanılarak; genetik algoritma yönteminin, antenin ana hüzmesinin istenilen doğrultuya yönlendirilmesi için gereken parametre değerlerini elde etmek için uygun bir yöntem olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, rise in the number of signal sources coupled with increasing electromagnetic noises in the atmosphere, prevents having signals in a desired quality. For this reason, antenna arrays are frequently used in telecommunication systems. Because antenna arrays, in contrast to single antenna elements, enables desired radiation pattern by changing related parameters so that they are preferred in industrial applications. It is an important field in communications provided that the antenna arrays are effectively process signals coming from a proposed direction with maximum gain, as well as they blocks signals coming from undesired directions.In this study, antenna arrays designed with circular microstrip antennas are taken into account and they are subject to optimization to obtain desired radiation patterns. Genetic algorithms which was emerged from genome science and provides a framework for complex problems having no optimal solution with analytic methods, are used in this study as an optimization method. Consequently, it is proved that genetic algorithm is an optimum way for having best parameters showing main beam in antennas in the right direction.