Norduz oğlaklarının büyüme-gelişme özellikleri ve en uygun büyüme eğrisi modelinin belirlenmesi
Determination of the most appropriate growth curve model and growth-development characteristics in norduz kids
- Tez No: 269198
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı Norduz oğlaklarının çeşitli dönem canlı ağırlık ve bazı vücut ölçüleri üzerine cinsiyet, doğum tipi ve ana yaşı gibi bazı makro çevre etmenlerinin etkilerini incelemek ve en uygun büyüme modelini tespit etmektir. Çalışmada, 2008 yılında doğan 14 baş Norduz oğlağı kullanılmıştır. Bu amaçla Monomoleküler, Gompertz, 3 parametreli Logistik ve Richards büyüme modelleri kullanılmıştır.Oğlakların doğumundan 6 aylık oluncaya kadar doğum ağırlığı ile canlı ağırlık ve 30-180. günler arasında ise cidago yüksekliği, vücut uzunluğu, göğüs çevresi, but çevresi, göğüs derinliği ve kürekler arkası göğüs genişliği gibi kimi vücut ölçüleri 14 gün aralıklarla kaydedilmiştir. Yüz sekseninci gündeki ortalamalar sırasıyla 2.94±0.14 kg ve 20.30±0.74 kg; 56.41±0.54, 58.60±0.80, 76.09±1.82, 59.49±1.09, 24.44±0.59 ve 13.62±0.32 cm olarak tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effects of some major environmental factors such as gender, birth type and dam age on the body weight and the several body measurements at various periods of Norduz kids, and to determine the most suitable growth model. In this study, it were used 14 Norduz kids born in 2008. For this aim, the growth models of Monomolecular, Gompertz, 3 parameters Logistic, and Richards were used. Birth weight, live weight, and body measurements such as withers height, body length, chest circumference, leg circumference, chest depth and width of chest behind shoulders were fortnightly recorded from birth to 180 days of age. Corresponding the averages at 180 days of age were estimated as 2.94±0.14 kg, 20.30±0.74 kg, 56.41±0.54, 58.60±0.80, 76.09±1.82, 59.49±1.09, 24.44±0.59, and 13.62±0.32 cm, respectively.