Çeşitli yapıdaki ipliksi destek materyallerine lipaz tutuklanması
Lipase immobilization on various fibrous support metarials
- Tez No: 269202
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEDİM ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma kapsamında farklı ticari kaynaklardan elde edilen Rhizomucor mihei kaynaklı lipaz enzimleri; çeşitli ipliksi destek materyalleri üzerine (Pamuk, akrilik,Poliester ve polietilenteraftalat iplik akrilik ve naylon elyaf), Polietilenimin (PEI) ve Gluteraldehit (GA) kullanılarak tutuklanmıştır. Destek materyali kullanılmaksızın çözelti ortamında yapılan denemelerde optimum PEI/lipaz oranında Codexis ve Novozyme RM Lipazları sırasıyla, %85 ve %90 lipaz aktivitesi PEI ile kümecikleştirilmiştir. PEI Codexis lipazının aktivitesinde sınırlı bir düşmeye neden olurken Novozyme lipazının aktivitesini % 15-20 oranında arttırmıştır. Biocat RM Lipazında ise çalışmada kullanılan tüm PEI konsantrasyonlarında Lipaz aktivitesi önemli ölçüde olumsuz etkilenmiş, diyaliz gibi kısmı bir saflaştırma işleminin ardından PEI'nin aktivite üzerindeki olumsuz etkisi giderilebildiyse de kümecik oluşumu sağlanamamıştır. Codexis ve Novozyme RM Lipazları pamuk iplikte optimize edilen şartlarda farklı ipliksi materyallere %95'in üzerinde protein verimiyle tutuklanmıştır.Pamuk ve akrilik iplik ile naylon elyafa tutuklanmış Codexis veya Novozyme RM lipazlarıyla dolgulu kolon reaktörde etanol veya bütanol kullanılarak ayçiçeği yağından yüksek verimlerle biyodizel üretilmiş, enzimlerin, alkollerin ve destek materyallerinin etkisi kıyaslanmıştır. Benzer çalışmalarda yağa oranla % 2 enzim kullanılarak elde edilen biyodizel verimi aynı sürede % 0,2 -0,4 enzim kullanılarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, Rhizomucoumihei sourced lipase enzyme obtained from different commercial sources immobilizied on various fibrous support (cotton, acrylic, polyester, Polyethylene terephthalate fibrous, acrylic and nylon fibers) using polyethylenemine (PEI) and glutaraldehyde (GA). Without support materials, Codexis RM lipases %85 percentage and Novezyme RM lipases %90 percentage PEI-Lipase electrostatic complex formedat optimum PEI-Lipase ratio determined at experiments in solution.PEI causes a limited reduction on Codexis RM lipase activity while causes %15-20 percentage increase on Novezyme RM lipase activity.Biocat RM lipase affected significantly negative at all PEI concentrations used in experiments, after partial purification process like dialysis resolves the negative effects of PEI but peı-lipase aggregates can not formed.Codexis and Novezyme RM lipases immobilizied on different fibrous materials with protein yield over %95 percentage at optimized conditions in cotton fibrous.Biodiesel produced wtih high yield using ethanol or butanol from sunflower oil at bad-reactor filled with immobilized on cotton and acrylic fibrous and nylon fiber Codexis and Novezyme lipases, affects of enzymes, alcohols and support materials are compared.Obtained using %2 oil-enzyme ratio at similar studies biodiesel yield, obtained using %0,2-0,4 enyzme in same period