Kahramanmaraş koşullarında bazı tahıl türleri ile adi fiğin (Vicia sativa L.) farklı karışım oranlarının ot verimi ve kalitesi üzererine etkileri
Research on the effects of hay yield and hay quality of some grain types + vetch mixtures to be grown under conditions of Kahramanmaraş
- Tez No: 269208
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışma, Kahramanmaraş koşullarında yetiştirilebilecek Adi Fiğ (Vicia sativa) + bazı tahıl türleri Tritikale (Triticale) ve Yulaf (Avena fatua) ) karışımında en uygun karışım oranını saptamak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada, kullanılan adi fiğ çeşidi Karaelçi, Tritikale ve Yulaf deneme materyalleri KSÜ Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümünden sağlanmıştır. Çalışmada faktör olarak 1 karışım şekli ( Fiğ + Tritikale, Fiğ+Yulaf ), 5 karışım oranı (100:0, 50:50, 75:25, 25:75, 0:100) hazırlanmıştır. Araştırma ile ilgili tarla denemeleri, üç tekrarlamalı tesadüf blokları deneme desenine uygun olarak planlanmış ve yürütülmüştür. Denemede parsel büyüklüğü 1.2 m x 7 m. olarak tutulmuşturAraştırma sonuçları; saf ekimlerin karışımlara göre ot verimi açısından daha düşük verimli olduğunu göstermiştir. En yüksek yaş ot (3695.4 kg/da ) ve kuru ot verimi ( 884.1 kg/da) ekimde % 50 fiğ+ %50 oranında tritikale kullanılan karışımdan , en düşük yaş ot (2370.7 kg/da) ve kuru ot verimi (428.7 kg/da) saf fiğ ekiminden elde edilmiştir.En yüksek protein oranı (% 21.0) saf fiğ ekiminden, en yüksek ADF ve NDF oranı saf yulaf parsellerinden en yüksek ham kül oranı ise saf fiğ parsellerinde elde edilmiştir.Araştırmadan elde edilen bulgulara dayanarak, Kahramanmaraş koşullarında fiğ + buğdaygil için en uygun tohum karışımının % 50 fiğ+ % 50 tritikale olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the most suitable mixture rate of vetch and some small grain cercals to be grown under conditions of Kahramanmaraş.As a result of this study, it was determined that pure sowings gave lower yields than mixtures. The highest yields of green herbage (3695.4 kg/da) and dried herbage (884.1 kg/da) were obtained from the mixture including 50 % vetch and 50 % triticale, and the lowest yields (2370.7 kg/da and 428.7 kg/da) from the pure vetch sowing. n the study used trial materials as common vetch Karaelçi variety, oats and triticale were provided field crops section of faculty of agriculture KSU. As a factor in the study, a mixture of (triticale + vetch and vetch + oat) five mixing ratio (100:0, 50:50, 75:25, 25:75, 0:100) has been prepared.Research related to the field experiments, randomized block design with three replications in accordance with the planned and conducted. In the experiment the size of the parcel was 1.2 m x7 mThe highest crude protein content (21.0 %) was obtained from the pure sowing of the vetch and the highest ADF and NDF rate were obtained from the pure sowing oat however, the highest crude ash rate vas obtained from the pure sowing of the vetchFrom the results of the study, it was concluded that the most suitable sowing rate of vetch and triticale for the conditions of Kahramanmaraş could be 50 % vetch + 50 % triticale