Yeni azo- schiff bazı türü ligand ve metal komplekslerinin sentezi, spektroskopik ve genotoksik özelliklerinin incelenmesi
Synthesis, spectroscopic and genotoxic properties of a new azo-schiff base ligand and its metal complexes
  1. Tez No: 269209
  2. Yazar: MSTAFA BAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜKERREM KURTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, yeni bir Schiff bazı olan 2-[(E)-{[4-(benziloksi)fenil]imino}metil]-4-[(E)-(4-nitrofenil)diazenil]fenol (MB), 2-hidroksi-5-[(4-itrofenil) diazenil]benzaldehid, (px) ve 4- benziloksianilin reaksiyonu ile sentezlenmiştir. (MB) kompleksleri nikel(II) asetat tetrahidrat, bakır(II) asetat monohidrat, çinko(II) asetat dihidrat, kobalt(II) klorür hegzahidrat, mangan(II) klorür tuzları ile elde edilmiştir. [Ni(MB)2].5H2O, [Cu(MB)2].5H2O, [Zn(MB)2].3H2O, [Mn(MB)2].6H2O ve [Co(MB)2].10H2O kompleksleri, elementel analiz (C, H, N), IR spektroskopisi, elektronik, spektral ve analitik gibi farklı teknikler kullanılarak yapıları karakterize edilmiştir. Ayrıca (MB) ligandının 1H-NMR spektrumu alınarak yapısının aydınlatılmasında kullanılmıştır. Yapı çalışmaları sonucunda elde edilen değerlere göre Schiff bazı ligandının mononükleer Ni(II), Cu(II), Zn(II), Mn(II) ve Co(II), komplekslerinin metal/ ligand oranı 1:2 şeklinde olduğu tespit edilmiştir. Diğer taraftan ligandın N (C=N) ve O (ph-OH) atomları üzerinden metal iyonlarına koordine olduğu ve NO tipi bir Schiff bazı olduğu anlaşılmıştır. XRD Analizi (X ışınları kırınımı) yöntemi ile (MB) ligandının ve . [Ni(MB)2].5H2O, [Cu(MB)2].5H2O, [Zn(MB)2].3H2O, [Co(MB)2].10H2O komplekslerinin monoklinik kristal yapıda oldukları ve [Mn(MB)2].6H2O kompleksinin ise ortorombik kristal yapıda olduğu tespit edilmiştir. (MB) Ligandı ve bu ligan kullanılarak elde edilen metal komplekslerinin genotoksik potansiyelleri karaciğer mikrozom test sistemi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, a new Schiff base ligand, 2-[(E)-{[4-(benzyloxy)phenyl]imino}methyl]-4-[(E)-(4-nitrophenyl)diazenyl]phenol (MB), has been synthesised by the reaction of 2-hydroxy-5-[(4-nitrophenyl)diazenyl]benzaldehyde, (px) and 4-benzyloxyanilyn. The metal complexes of (MB) Schiff base ligand with nickel(II)acetate tetrahydrate, copper(II)acetate monohydrate, Zinc(II)acetate dihydrate, cobalt(II)chloride hexahydrate, manganese(II)chloride salts have been obtained. The ligand and its metal complexes, [Ni(MB)2].5H2O, [Cu(MB)2].5H2O, [Zn(MB)2].3H2O, [Mn(MB)2].6H2O and [Co(MB)2].10H2O have been characterized by several spectral and analytic techniques using elemental analyses (C, H, N), IR spectra and electronic spectra. The 1H NMR spectrum of the (MB) ligand was also recorded. Construction work for a result obtained by Schiff base ligand mononuclear Ni(II), Cu(II), Zn(II), Mn(II) and Co(II) complexes of the metal / ligand ratio have been found to be in the form of 1:2. On the other hand, the N (C = N) and O (ph-OH) atoms of the ligand are understood to be coordinated through the metal ions. Crystal structure of [Ni(MB)2].5H2O, [Cu(MB)2].5H2O, [Zn(MB)2].3H2O, [Mn(MB)2].6H2O and [Co(MB)2].10H2O complexes have been found to be monoclinic and crystal structure of [Mn(MB)2].6H2O complex have been found to be ortorombic by the XRD (X-ray refraction) analysis. The genotoxic potentials of the ligand and its metal complexes were evaluated with liver microzom test system.