GF-677 (şeftali x badem) ağaçlarının ve çöğürlerin morfolojik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of morphological characteristics of GF677 (peach x almond) trees and their seedlings
- Tez No: 269211
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırmanın amacı, 10 yaşındaki GF-677 ağaçları arasında görülen morfolojik farklılıkların belirlenmesi ve bu ağaçlarda farklı şekillerde yapılan tozlamalar sonucunda elde edilen çöğürlerin morfolojik özelliklerinin belirlenmesidir. GF-677 ağaçlarında 21 adet özellik Ana Bileşenler Analizi yöntemi ile değerlendirilmiş ve ayrıca serbest tozlama, kendileme ve badem çiçek tozu (Nikitski) ile elde edilen çöğürlerde morfolojik ölçümler yapılmıştır.Denemede yer alan genotipler arasında farklılıklar bulunduğu, genotiplerin 3 grup içerisinde toplandığı belirlenmiştir. Genotipler arasındaki farklılığın somaklonal varyasyondan kaynaklanabileceği kanısına varılmıştır. Serbest tozlama, kendileme ve badem çiçek tozu ile yapılan melezlemeden elde edilen çöğürler arasında gelişme özellikleri açısından farklılıkların olduğu belirlenmiştir. Badem çiçek tozu ile yapılan melezlemenin çöğürlerin boy ve çap gelişimine olumlu etki yaptığı saptanmıştır. Serbest ve kendileme yoluyla elde edilen çöğürlerin dallanma oranı badem çiçek tozu ile yapılan melezlemeye göre daha yüksek bulunmuştur. En fazla dallanma oranı kendileme yapılan 4 Nolu genotipin çöğürlerinde görülmüştür. Mevcut çöğür populasyonu içerisinden dal yapmayan ve çok dallanan bazı genotipler ileriki çalışmalarda kullanılmak üzere seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objectives of this study were to determine the morphological differences seen among ten years old GF-677 trees and make characterisation of their seedlings obtained by different pollinations. Twenty one characteristics of the trees were used in Principle Component Analysis for genotype grouping, and morphological measurements were done on seedlings obtained by selfing, natural pollination and crossing by almond (Nikitski) polen.Genotypes were fell into three groups with some distances among the individuals. The difference among the genotypes was attributed to somaclonal variation. The performance of the seedlings from selfing, natural pollination and crossing significantly varied. Crossing with almond pollen positively affected seedling height and diameter. Natural pollination and selfing gave higher percentage of branched seedling than did crosses with almond polen. The highest branched seedling come from the genotype No.4. Some seedling with many branches and without any branch were selected for use in future studies.