Farklı fiziksel özelliklere sahip dokusuz kumaşların ses yutum kabiliyetlerinin incelenmesi
Investigation of sound absorption parameters of nonwovens with different physical parameters
- Tez No: 269242
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMİN KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada dokusuz kumaşların fiziksel parametrelerinin ses yutum kabiliyeti üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Çalışmada değişik liflerin farklı karışım oranlarında elde edilen 8 farklı çeşitteki dokusuz kumaş numuneleri test edilmiştir. Ayrıca seçilen dokusuz kumaşların kombine edilmesiyle oluşturulan 6 farklı çeşitteki kompozit malzeme test edilmiştir. Dokusuz kumaşlar, referans numuneyle karşılaştırılarak performansları değerlendirilmiştir. Dokusuz kumaş numunelerine kalınlık, birim alan kütlesi, hava geçirgenliği ve ses yutum testleri yapılarak dokusuz kumaşların göstermiş olduğu davranışlar analiz edilmiştir. Yapılan testler neticesinde, kalınlığın artması ve hava geçirgenliğinin azalması ile ses yutum kabiliyetinin arttığı tespit edilmiştir. %70Pamuk/%30polyester karışımından oluşan numune orta ve yüksek frekans aralıklarında, ses yutumunda %100 performans göstermiştir. Benzer kalınlıktaki numunelerden birim alana düşen lif sayısı daha fazla olan numunenin ses yutumunda daha iyi olduğu tespit edilmiştir. Üst katmanı mikroliflerden oluşan kompozit numunelerinde, düşük frekans aralıklarında %100 ses yutum performansı elde edilmiştir. Dokusuz kumaşlarda ses yutum performansının arttırılması için lif cinsi, lif inceliği, lif karışım oranları, kalınlık, birim alan kütlesi ve malzeme kompozisyonlarının iyi tayin edilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of the physical parameters of nonwoven fabrics on sound absorption were investigated. Eight different nonwoven samples having different ratios of fibers and 6 different composite materials created by combining selected nonwoven fabrics were tested. Nonwoven samples are tested according to their thickness, air permeability, sound absorption and mass per unit area charecteridtics. The results of the study indicated that sound absorption value of samples increased in general with reducing the air permeability and increasing the thickness. Samples composed of 70% cotton and 30% polyester ratio had 100% of sound absorption at the range of high and medium frequencies. In samples with similar thickness it is observed that as the number of fibers per unit area increased, sound absorption enhanced. In order to increase the sound absorption of nonwoven fabrics, types of fibers, fiber finesses, fibres mixture ratios, and the number of fibers per unit areas have to be well determined.