Bazı toplanabilme metodları
Some summability methods
  1. Tez No: 269243
  2. Yazar: MAKBULE ULUTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. HÜSEYİN BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmanın amacı bazı temel toplanabilme metodlarını tanıtmaktır. Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde toplanabilme teroisine giriş yapıldı. İkinci bölümde diğer bölümde kullanılacak olan; dizi uzayları, matris türleri, matris dönüşümü ve bunlarla ilgili tanım ve teoremler ifade edildi. Üçüncü bölümde ise bazı toplanabilme metodları verildi. Bu toplanabilme metodlarının bazı özellikleri üzerinde durularak, bunlarla ilgili bazı teoremler ifade ve ispat edildi. Dördüncü bölümde ise birinci mertebeden Cesaro toplanabilme ve Riesz toplanabilme metodları biraz daha genişletilerek bu metodların denkliğiyle ilgili teorem ve ispatları verildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to introduce some summability methods. This work consists of four chapters. In the first chapter, an introduction to summability theory is given. In the second chapter, some definitions an theorems, which will be used in the following chapter, about some sequence spaces, matrix types, matrix transformations were given. In the third chapter, some summability methods were given. After giving some properties of this methods, some theorems about these methods were stated and proved. In the fourth chapter, Cesaro method (of first degree) and Riesz method have been deeply examined and some theorems about the equality of these methods have been proved.