Bazı ayrık toplanabilme metodları için Tauber tipi teoremler
Tauberian theorems for some discrete summability methods
- Tez No: 371380
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇANAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tezde, bazı ayrık toplanabilme metotları tanımlanmıştır. Bu metotların regülerliği gösterilip Abel ve Tauber tipi teoremler ispatlanmıştır. Giriş bölümü ile birlikte altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, kısaca toplanabilme metotları ve Tauber teorisinin tarihsel gelişiminden bahsedilmiştir. İkinci bölümde, tez kapsamında kullanılacak olan temel tanım ve gösterimler verilmiştir. Üçüncü bölümde, ayrık ağırlıklı ortalama metotları tanımlanmış, Tauber teoremleri ve sonuçları verilmiştir. Dördüncü bölümde, yeni bir çeşit Cesàro ortalama metodu tanımlanmış, Abel sonucu ve Tauber sonuçları verilmiştir. Beşinci bölümde, ayrık kuvvet serileri metotları tanımlanmış ve bir Tauber teoremi verilmiştir. Altıncı bölümde, ayrık Abel toplanabilme metotları tanımlanmış, Abel ve Tauber sonuçları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, some discrete summability methods are defined. Regularity of these methods is proved and Abel and Tauberian theorems are proved. Together with the introduction, this thesis consists of six chapters . In the first chapter, historical development of classical Tauberian theory and summability theory are mentioned, shortly. In the second chapter , the definitions and notations, which are going to be used throughout the thesis, are given. In the third chapter, discrete weighted mean methods are defined and Tauberian theorems and results are given. In the fourth chapter, a new type of Cesàro mean method is defined and Abel result and Tauberian results are given. In the fifth chapter, discrete power series methods are defined and a Tauberian theorem is given. In the sixth chapter, discrete Abel summability methods are defined and Abel and Tauberian results are given.