Sanayi atıksuları ve sedimentlerindeki sentetik organik kirleticilerin karakterizasyonu
Characterisation of synthethic organic pollutants in industrial wastewaters and sediments
  1. Tez No: 269254
  2. Yazar: KENAN SEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ İBAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Çevre Mühendisliği, Chemistry, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Tez çalışmamızın birinci bölümünde insan metabolizması ürünü olan ve endokrin sistemi üzerinde bozucu etki gösterebilme potansiyeline sahip steroid yapılı asitler sınıfında yer alan safra asitlerinin atıksularda tayini için GC-MS metot geliştirilmiş ve uygulanmıştır.İkinci bölümde ise Trakya Bölgesindeki tekstil ağırlıklı olan endüstriyel atık sular ve sediment numunelerinde bulunan, mutajenik özellik taşıyan veya canlı organizmada endokrin sistemi bozucu potansiyel gösteren sentetik organik kirleticilerin karakterizasyonu amaçlanmıştır. Anti-enflamatuvar ilaçlar, beta-blokerler, lipid regülatörleri, analjezikler, steroid hormonları, ftalatlar gibi farmasötik aktif bileşikler (PhAC) ve endokrin bozucu bileşiklerden (EDC) oluşan analitler gerçek numunelerde tayin edildi. Atıksu ve sediment numunelerde en yüksek konsantrasyona sahip bileşikler olarak dietil ftalat, ibuprofen ve ketoprofen olarak belirlenirken tayin frekansı en yüksek bileşikler dietil ftalat, dibutil ftalat ve salisilik asit olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
At the first part of our thesis study we have developed and applied a GC-MS analysis method for bile acids found in wastewaters which are originated from human metabolism and which takes a part of steroidal acid compounds having potency to act as endocrine disruptors.The following part of study includes the characterization of synthetic organic pollutants possessing mutagenic properties or showing disrupting potency on endocrine systems at living organism in wastewater and sediment samples from Trakya Region which is occupied mostly by textile industry. The analytes consisting of pharmaceutical active compounds (PhAC?s) and endocrine disrupting compounds (EDC?s) as like as anti-inflammatory drugs, beta-blockers, lipid regulators, analgesics, steroid hormones and phthalates have been identified in real samples. The highest concentration values in wastewater and sediment samples were obtained for diethyl phthalate, ibuprofen and ketoprofen while detection frequency was highest for diethyl phthalate, dibutyl phthalate and salicylic acid.