Titanyum nanoparçacık ve nanotellerin ergime sürecindeki davranışlarının atomik düzeyde incelenmesi
An investigation at atomic level of behavior in melting process of titanium nanoparticles and nanowires
  1. Tez No: 269279
  2. Yazar: OZAN ARTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ŞENTÜRK DALGIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada nanomateryellerin ergime sürecindeki davranışları Ti nanomateryeli (nanoparçacık ve nanoteller) için ele alınmış, bu amaçla nanomateryallerin ergime modellerinden termodinamik yaklaşım içeren modeller incelenerek Ti nanoparçacık ve nanotelleri için hesaplamalar yapılmıştır. İnce ve aşırı ince nanotellerin mikroskobik ergime sürecini şekil ve boyuta bağlı olarak atomik boyutta inceleyen moleküler dinamik çalışmalarına yer verilmiştir. Spiral ve helozon şeklindeki ince Ti nanotellerinin ergime süreci yapısal bozuklukları (değişiklikleri) atomik difüzyon ve atomik korelasyon fonksiyonları yardımıyla açıklanmıştır. Ayrıca nanomateryellerin erime sürecinde, ergimenin yüzeyden başladığı üzerinde durularak materyallerin arayüzeylerinde meydana gelen fiziksel değişiklikler ele alınmıştır. Ti nanomateryelinin boyuta bağlı katı-sıvı, katı-buhar ile sıvı-buhar arayüzey enerjilerinin değişimi, öne sürülen teorik modeller ile hesaplanmıştır. İnce Ti nanotelinin katı-sıvı geçişi boyunca aşırı soğutulmuş bir sıvının yapısına benzer bir yapı göstererek eridiği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been considered behavior of Ti nanomaterials ( nanoparticles and nanowires) in melting process and made a calculations for Ti nanoparticles and nanowires via melting models of nanomaterials which include thermodynamic approaches. It also consists of Molecules dynamics studies which interests in microscopic melting process of thin and ultrathin nanowires depends on their shapes and sizes in atomic scales. Structural defects in melting process of thin Ti nanowires formed in spiral and helix has been studied by atomic diffusion and correlation functions. In melting process, by noting the melting starts from the surface, it is considered physical events occured at interface of materials and dependence of liquid-solid, liquid-vapour and solid-vapor interface energies to size of Ti nanomaterials are investigated by theorical models. It is seen that during the transforming from solid to liquid, thin Ti nanowires melt by showing a structure like supercooled liquids.