GaAs/AlAs kuantum tellerine hidrostatik basıncın etkisi
The effect of hydrostatic pressure on GaAs/AlAs quantum well wires
- Tez No: 269288
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLHAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada GaAs/AlAs kuantum telleri çalışılmıştır. Kare ve silindir kesitli kuantum tellerinde elektrik alanın ve yabancı atomun etkisi araştırılmıştır. Daha sonra sonsuz kare ve silindir kesitli kuantum tellerinde hidrostatik basıncın etkisine bakılmış ve bağlanma enerjileri hesaplanmıştır. Bütün çalışmalarda yaklaşık çözüm yöntemi olan varyasyon yöntemi kullanılarak nümerik hesaplar yapılmıştır.Birinci ve ikinci bölümde teze genel bir giriş yapılmış, kare ve silindir kesitli teller tanıtılmıştır.Üçüncü bölümde sonsuz potansiyel engelli kare kesitli kuantum teline dışarıdan düzgün elektrik alan uygulanmış, yabancı atom ve hidrostatik basıncın etkisine bakılmıştır.Dördüncü bölümde sonsuz potansiyel engelli silindir kesitli kuantum teline dışarıdan düzgün elektrik alan uygulanmış, yabancı atom ve hidrostatik basıncın etkisine bakılmıştır.Tezin son kısmı olan sonuç ve tartışma bölümünde, yapılan hesaplar ve çizilen grafikler açıklanmıştır. Sonuç olarak hidrostatik basınç, elektrik alan, yabancı atom ve yapı geometrisinin elektronun enerjisini etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, GaAs / AlAs quantum wires were studied. Electric field in quantum wires with square and cylindrical cross-section and the influence of impurity atoms have been investigated. Then, the infinite quantum wires with square and cylindrical cross-section have been looking at the effects of hydrostatic pressure and the binding energy was calculated. In all studies, the approximate solution method, numerical calculations were made using a variation method.In the first and second part is a general introduction to the thesis, wires with square and cylindrical cross-section were introduced.In the third section, an electric field was applied from the outside to infinite square quantum wire, and was investigated the effect of the hydrostatic pressure and the impurity atoms.In the fourth section, an electric field was applied from the outside to infinite cylindrical quantum wire, and was investigated the effect of the hydrostatic pressure and the impurity atoms.The last section of the thesis describes the calculations and graphs. As a result, hydrostatic pressure, electric field, geometry of structure and impurity atoms were found to affect the energy of the electrons.