Nitro-sübstitüe tiyol tek tabakalarında metal katyonlarının davranışının incelenmesi
The investigation of reduction behavior of metal cations on nitro-substitute thiol monolayer
  1. Tez No: 269315
  2. Yazar: ADEM KARA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DUYGU EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez kapsamında günümüzde hızla kullanım alanı artmakta olan ve metal/organik/metal yapısına sahip yeni bir organik elektronik, Au/p-NTF/Pb yapısının sentezi amaçlanmıştır. Öncelikle Au substrat üzerinede p-nitrotiyofenol'ün (p-NTF) kendi kendine biriken tek tabakaları hazırlandı ve bu tek tabakaların elektrokimyasal davranışını 1 mM PbClO4, 0,1 M NaClO4 ve 1 mM HClO4 çözeltisinde incelendi. Böylece bu moleküle bağlı bulunan NO2 uç fonksiyonel grubunun indirgenme şartları belirlendi. Üst kontak olarak düşünülen kurşunun boş ve p-NTF ile modifiye edilmiş Au elektrotlar üzerinde deposizyon çalışmaları yine aynı şartlarda incelendi. Dönüşümlü voltametri ve STM sonuçları organik film üzerinde Pb'nun deposizyonunu göstermektedir. Farklı potansiyel ve zamana bağlı olarak alınan STM görüntüleri de yüzeyde en iyi Pb deposizyonunun -350 mV'da 30 dakika olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to synthesize the structure of Au/p-NTF/Pb, which is a new organic electronic that has a metal/organic/metal structure and whose are of usage is becoming wider nowadays. Firstly, self-assembled monolayer of p-nitrothiolphenol (p-NTF) on Au substrat is prepared and the electrochemical behavior of this monolayer is examined in the solution of 1 mM PbClO4, 0,1 M NaClO4 and 1 mM HClO4. Thus, the reduction behavior of the NO2 functional group, which is linked to this molecule, is determined. The deposition studies of lead on bare Au and Au modified by p-NTF are also investigated under same condition. The result of cyclic voltammetry and STM show the deposition of Pb on the organic film. The STM images recorded in different potentials also indicate that the best Pb deposition on the surface is in-350 mV and 30 minute.