Öğrencilerin elektrokimya ve kimyasal bağlar ünitelerindeki konuları anlamalarına animasyon ve jigsaw tekniklerinin etkileri
Effects of jigsaw and animation techniques on students? understanding of subjects in electrochemistry and chemical bonding units
  1. Tez No: 269320
  2. Yazar: ATAMAN KARAÇÖP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL DOYMUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmanın amacı, genel kimya dersinin iki farklı ünitesini alan öğrencilerin akademik başarılarına ve konuları tanecikli yapıda (moleküler seviyede) anlamaları üzerine bilgisayar animasyonları tekniği, jigsaw tekniği ve geleneksel öğretim yönteminin etkisinin belirlenmesidir. Çalışmanın örneklemini, Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Eğitimi Anabilim Dalında öğrenim gören birinci sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Elektrokimya ve kimyasal bağlar ünitesindeki uygulamaya 2008-2009 ve 2009 -2010 öğretim yıllarında toplam 230 öğrenci katılmıştır. Araştırmada; Bilimsel Düşünme Testi (BDT), Uzamsal Canlandırma Testi (UCT), Elektrokimya Akademik Başarı Testi (EkABT), Elektrokimya Maddenin Tanecikli Yapısı Testi (EkMTYT), Kimyasal Bağlar Akademik Başarı Testi (KbABT), Kimyasal Bağlar Maddenin Tanecikli Yapısı Testi (KbMTYT), Moleküller Geometri Uzamsal Canlandırma Testi (MGUCT) ve Görüş Ölçekleri kullanılmıştır. Çalışma, üç farklı grupta gerçekleştirilmiştir. Bu gruplardan; birincisi jigsaw tekniğinin uygulandığı Jigsaw Grubu (JG), ikincisi bilgisayar animasyonları tekniğinin uygulandığı Animasyon Grubu (AG) ve diğeri ise geleneksel öğretim yönteminin uygulandığı Kontrol Grubu (KG) olarak belirlenmiştir. Verilerin analizi için, tanımlayıcı istatistikler, tek yönlü varyans analizleri (ANOVA) ve çok değişkenli kovaryans analizi (MANCOVA) yapılmıştır. Sonuç olarak, bilgisayar animasyonları ve jigsaw teknikleri ile öğretimin, öğrencilerin akademik başarıları üzerindeki etkisinin birbirine yakın olduğu ve bu öğrencilerin geleneksel yöntemle öğretim alan öğrencilere göre daha başarılı oldukları belirlenmiştir. Ayrıca, tanecikli yapının anlaşılmasında bilgisayar animasyonları tekniği ile öğretim alan öğrencilerin hem jigsaw tekniği hem de geleneksel öğretim alan öğrencilere göre daha başarılı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of jigsaw cooperative learning and computer animation technique, on academic achievements of first year university students attending the classes in which the units of electrochemistry and chemical bonding are taught within the General Chemistry course and these students? learning in the particulate nature of matter of these units. The sample of this study consist of 230 first year science education students who attended the classes in which the units of electrochemistry and chemical bonding were taught in Ataturk University, Kazim Karabekir Faculty of Education during the 2008-2009 and 2009- 2010 academic years. As the data collection instruments, The Test of Scientific Reasoning (TOSR), The Purdue Spatial Visualization Rotations of Test (PSVT), The Elektrochemisry Academic Achievement Test (EcAAT), The Particulate Nature of Matter Test in Elektrochemistry (EcPNMT), The Chemical Bonding Academic Achievement Test (CbAAT), The Particulate Nature of Matter Test in Chemical Bonding (CbPNMT), The Spatial Visualization Test in Molecullar Geometry (MGSVT) and Opinion Scale (OS) were used. This study is carried out three different groups. One of the groups was selected randomly as the Jigsaw Group (JG), the second was selected as the Animation Group (AG), and the third was selected as the Control Group (CG), in which the traditional teaching method was applied. The data obtained on instruments were evaluated by using descriptive statistics, one?way ANOVA and MANCOVA. The results of this study indicate that the teaching of both units via the animation and jigsaw techniques was more effective than the traditional teaching method in increasing academic achievement. In addition, according to findings from the EcPNMT and the CbPNMT, it was seen that of all the research groups on both units, the students from the group in which the animation techniques used were more succeeful in the dimension of correct understanding of the particulate nature of matter.