11. sınıf öğrencilerinin kimya dersi öğretim programındaki temel kimya kavramlarını anlama düzeyleri ile kimya ve çevreye karşı tutumlarının tespiti
Determination of 11th class students' understanding level about basic concepts of chemistry in the curriculum and attitudes towards environment and chemistry
- Tez No: 366339
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN AKKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı; 11. sınıf öğrencilerinin öğretim programında belirtilen temel kimya konularındaki (kimyasal reaksiyonlarda hız, kimyasal reaksiyonlarda denge, çözünürlük dengesi, asitler bazlar dengesi, elektrokimya) kavramsal anlamalarını, kimyaya karşı tutumlarını ve çevre okuryazarlıklarını tespit etmek ve öğrencilerin kavramsal anlamalarıyla tutumları ve çevre-okuryazarlıkları arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Çalışma 2010-2011 öğretim yılında Kırıkkale ilinde bulunan 5 Anadolu Lisesi ve 1 Fen Lisesinde öğrenim gören 360 öğrencinin katılımıyla geçekleştirildi. Öğrencilerin kavramsal anlamalarını ölçmek için 50 sorudan oluşan iki basamaklı çoktan seçmeli test, kimyaya ve çevreye karşı olan tutumlarını belirlemek için ise likert tipi anketler kullanıldı. Çalışmadan elde edilen verilerin analizi sonucunda öğrencilerin en çok yanlış kavramalara sahip olduğu konuların elektrokimya ve çözünürlük dengesi olduğu, en başarılı oldukları konu ise reaksiyon hızı olarak belirlendi. Başarılı öğrencilerin kimyaya ve çevreye karşı tutumları arasında pozitif bir ilişki olduğu tespit edildi. Ayrıca, cinsiyetin, anne ve babanın eğitim düzeyinin ve yaşanılan bölgenin kimya ve çevreye karşı tutumda bir etkisi olmadığı ve öğrencilerin çevre faaliyetlerine pek fazla katılmadığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, 11 grade students the basic chemistry curriculum issues (rate of chemical reactions, chemical reactions, chemical equilibrium, solubility equilibrium, the balance of acids-bases, electrochemistry), conceptual understanding, attitudes towards chemistry and the environment and students' conceptual understanding knowledge to determine the effectiveness of the attitudes and the environment- knowledge. Working in the academic year 2010-2011 in the province of Kırıkkale 360 students studying in 5 Anatolian High School and 1 High School of Science participation are done Composed of 50 questions to measure students' conceptual understanding of the two-tier multiple-choice test, to determine the attitudes towards chemistry and the environment used in the Likert-type questionnaires. As a result of the study, most of the data analysis of misconceptions in electrochemistry and the solubility equilibrium, they are most successful if the subject was found to be a good reaction rate. Students who are successful and positive relationship between chemistry and the attitude toward the environment were detected. In addition, gender, parents' educational level and area of residence were no effect on the chemistry and attitude to the environment.