Sulama suyu kalitesinin kümelemeye dayalı bulanık sistem ile sınıflandırılması
Classification of irrigation water quality by a clustering based fuzzy system
  1. Tez No: 269333
  2. Yazar: MURAT AY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. LEVENT KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışmada, bulanık c-ortalamalar ve bulanık sistem tekniklerinin birlikte kullanılmasıyla Kızılırmak nehrinin (Türkiye) sulama suyu kalitesinin sınıflandırılmasına yönelik kümelemeye dayalı bulanık sistem geliştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, bulanık c-ortalamalar yönteminin, esnek yapısı nedeniyle, yoğun ve birbirinden iyi ayrılmış kümelenmeler ortaya çıkardığını ve bunun bulanık sisteminin daha az kuralla ve daha kolay kurulmasına yardımcı olduğunu göstermiştir. Bu çalışma, önerilen hibrid yaklaşımın su kalitesi sınıflandırma çalışmalarında kullanılabilecek yararlı bir potansiyele sahip olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, a clustering based fuzzy system which is based on combination of fuzzy c-means and fuzzy system was developed for the classification of irrigation water quality of the Kızılırmak river (Turkey). The results show that the fuzzy c-means method derives compact and well separated clusters due to its flexible structure and it is useful to obtain the fuzzy system more easily with fewer fuzzy rules. This study indicates that the proposed hybrid approach may have a good potential to be used for water quality classification studies.