Topolojik Rough uzaylar
Topological Rough spaces
  1. Tez No: 269364
  2. Yazar: KADİRHAN POLAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAMER UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, ilk olarak Pawlak'ın Rough Küme Teorisi takdim edilmiştir. Daha sonra tahmin uzayı ile üretilen topolojik uzaylara ve bu uzaylar üzerindeki dönüşümlere yer verilmiştir. Ayrıca Wu'nun topolojik rough uzay kavramı ve bu uzayın bazı özellikleri verilmiştir. Pawlak'ın rough küme modeline nazaran daha genel olan Zhu ve Wang'ın örtü tabanlı rough küme modeline yer verilmiştir. Son olarak topolojik rough uzayda yerel sonlu aile ve inceltilmiş kavramları sunulmuştur; buna bağlı olarak parakompakt rough uzay kavramı tanımlanmış ve bazı özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly, Pawlak?s Rough Set Theory is introduced. Then the topological spaces induced by an approximation space and the maps between such two topological spaces are submitted. Also, Wu?s the definition topological rough space and its some properties are given. More general in comparison with Pawlak?s ones, Zhu and Wang?s covering-based rough set model is presented. Finally, the notions of local finite family and refinement are given meaning in topological rough space; accordingly, paracompact rough space is defined and its some properties are investigated.