Reaktif red 198'ın fıstık kabuğu ile adsorpsiyonun da optimum deneysel şartların Taguchi metoduyla belirlenmesi
Determination of optimum process conditions of reactive red 198 and pistachio shell adsorption using Taguchi method
  1. Tez No: 269375
  2. Yazar: FATİH TOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AVNİ ÇAKICI, YRD. DOÇ. DR. BÜLENT ARMAĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Yeni bir adsorbent olan Antep fıstığı kabukları, ticari açıdan önemli reaktif azo boya adsorpsiyonu için ucuz ve etkili adsorbent olarak Remozal Rot RB (C.I. Reactive Red 198) sulu ortamında araştırılmıştır. Taguchi metodu sentetik tekstil atıksudan boya giderimin de optimum koşulları belirlemek için uygulanmıştır. Sentetik tekstil atıksudan Reaktif Red 198 gidermek için parametreler tespit edildikten sonra, deneysel çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla, adsorbant madde miktarı (mg/L), 100?1000; temas süresi (dk.), 10?60; adsorban konsantrasyonu (mg/L), 25?200; pH, 2?8; sıcaklık (°C), 20?40; adsorbant büyüklüğü (mm), 0,025
Özet (Çeviri)
A new adsorbent, the pistachionut shells was investigated as inexpensive and effective adsorbent for adsorption of the commercially important reactive azo dye, Remazol Rot RB (C.I. Reactive Red 198 ) from its aqueous solution. Taguchi method was applied to determine optimum conditions in the removal of dye from synthetic textile wastewater. After the parameters were determined to remove Remazol Rot RB (C.I. Reactive Red 198) from synthetic textile wastewater, the experimental studies were realized. For this purpose, a series of batch adsorption tests were carried out to address various experimental parameters such as adsorbent concentration (mg/L), 100-1000; contact time (min.), 10-60; initial dye concentration (mg/L), 25-200; pH, 2-8; temperature (°C), 20-40; adsorbent particle size (mm), 0,025