Kitosan biyopolimeri ile atık sulardan reaktif red 198 boyar maddesinin giderimi
Removal of reactive red 198 dyestuff from waste water using chitosan biopolymer
  1. Tez No: 570269
  2. Yazar: HAMİYET ÖZGE CARBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYGÜL KÜÇÜKGÜLMEZ YANDIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada Reaktif Red 198'in, karides kabuklarından elde edilen kitosan kullanılarak adsorpsiyon yöntemi ile atık sulardan giderilmesi çalışılmıştır. Çalışmada pH, sıcaklık, boya konsantrasyonu ve partikül çapının adsorpsiyon üzerine etkisi araştırılmıştır. Adsorpsiyon için optimum pH değeri 5 olarak belirlenmiştir. Sıcaklığın etkisi ise negatif yönde olup sıcaklık arttıkça kitosanın adsorpsiyon kapasitesinin düştüğü gözlemlenmiştir. Başlangıç boya konsantrasyonunun adsorpsiyona etkisi incelendiğide; 200 mg/L boya konsantrasyonunda; 150 mesh elek altı ve elek üstü kitosanda adsorpsiyon değerleri sırasıyla 197,38 mg/g ve 196,22 mg/g olarak belirlenmiştir. 100 mg/L boya konsantrasyonunda ise 150 mesh elek altı ve elek üstü kitosanda adsorpsiyon değerleri sırasıyla 97,41 mg/g ve 96,10 mg/g olarak belirlenmiştir. Kitosanın partikül çapının küçülmesi ile adsorpsiyon yüzey alanı genişlediğinden dolayı Reaktif Red 198'in tutunması daha kolay olmuştur. Çalışmanın sonuçları doğrultusunda; adsorpsiyonun izoterm modelinin Langmuir izoterm modeline uygun olduğu görülmüştür. Langmuir izoterminde maksimum adsorpsiyon kapasitesi (Qmax ) ise 500 mg/g olarak hesaplanmıştır. Kinetik modelde ise Pseudo-Second Order uygunluğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Reactive Red 198 was tried to be removed from wastewater by adsorption method using chitosan obtained from shrimp shells. The effect of pH, temperature, dye concentration and particle size on adsorption was investigated. The optimum pH for adsorption was determined as 5. The effect of the temperature was negative and it was observed that the adsorption capacity of chitosan decreased as the temperature increased. When the effect of the initial dye concentration on the adsorption was examined, the adsorption values of chitosan under 150 mesh sieve and over sieve at 200 mg/L dye concentration were 197.38 mg/g and 196.22 mg/g, respectively. At 100 mg/L dye concentration, adsorption values of 150 mesh sieve and over sieve chitosan were determined as 97.41 mg/g and 96.10 mg/g, respectively. Reactive Red 198 was easier to adhere to because the adsorption surface area expanded with the reduction of the particle size of the chitosan. According to the results of the study, it is seen that the isotherm model of adsorption realized as monolayer is suitable for Langmuir isotherm model. According to the results of the study, it is seen that the isotherm model of adsorption realized as monolayer is suitable for Langmuir isotherm model. Maximum adsorption capacity (Qmax) of Langmuir isotherm was calculated as 500 mg/g. Pseudo-Second Order conformity was determined in kinetic model.