X-ışını kırınımı ile Schiff bazlı bileşiklerin yapı analizleri
Structure analysis of Schiff base compounds with x-ray diffraction
  1. Tez No: 269376
  2. Yazar: IŞIN KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAMİL IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez, N-n-Propilalkol-2-oxo-5-nitro-1-benzilidin-metilamin, (C10H12N2O4), 2-[(4-Bromofenil)iminometil]-3,5-dimetoksifenol, (C15H14BrNO3), 3[(2,4-Diklorofenil iminometil]-2-hidroksi-5-metilbenzaldehit, (C15H11Cl2NO2) , (E)-4-Brom-2-[(4-hidroksi fenil)iminometil]-fenilen-1-olat, (C13H10BrNO2), ve 2-[(4-Metoksifenil)iminometil]-4-nitrofenol, (C14H12N2O4), organik bileşiklerinin X-ışını tek kristal yapı analizlerini ve yarı deneysel yöntemlerle elde edilen bazı özelliklerinin araştırılmasını kapsamaktadır. İncelenen tüm kristaller, sahip oldukları tauomerizasyon nedeniyle, önemli Schiff bazlı moleküllerdir. Bu moleküllerin hangi tautomerik formu benimsediği, geometrik yapıları ve molekül içi ve moleküller arası etkileşimleri araştırılmıştır.Çalışmada kullanılan tüm kristaller O.M.Ü. Kimya Bölümü Organik Kimya Laboratuarında sentezlenmiştir. Kristallerin verileri, STOE IPDS II difraktometresi ile toplanmıştır. Kristal yapıları, WinGX paket programı içinde bulunan SHELXS-97 (Sheldrick, 1997) programı yardımı ile direkt yöntemler kullanılarak çözülmüş ve SHELXL-97 (Sheldrick, 1997) programı yardımı ile en küçük kareler yöntemi ile arıtılmıştır.Yapı analizleri tamamlanan kristaller, Gaussian03W ve GaussView03W programı içerisinde bulunan AM1 ve PM3 yarı deneysel yöntemleri ile kuantum mekaniksel olarak incelenmiştir. Kristallerin yarı deneysel yöntemlerle elde edilen geometrik parametreleri (bağ uzunlukları, bağ açıları, torsion açıları) x-ışını sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Yapılara geometri optimizasyonu uygulanarak potansiyel enerji yüzeyi analizleri ve yük yoğunlukları elde edilerek, sonuçları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis contains x-ray single crystal structure analysis and research of some properties, obtained from semi empirical methods, of the N-n-Propylalcohol-2-oxo-5-nitro-1-benzylidene-methylamine, (C10H12N2O4), 2-(4-Bromophenylimino)methyl3,5-dimethoxyphenol, (C15H14BrNO3), 3-[(2,4-Dichlorophenyl)imino]methyl-2-hydroxy-5-methylbenzaldehyde, (C15H11Cl2NO2), (E)-4-bromo-2-[(4hydroxyphenyl)iminomethyl] phenylen-1-olate, (C13H10BrNO2), ve (E)-2-[(4-Methoxyphenylimino)methyl]-4-nitrophenol, (C14H12N2O4), organic compounds. All crystals in thesis are Schiff base molecules which also have severity because of their tautomerization. The tautomeric forms, geometrical parameters and intra and intermolecular interactions of these Schiff base structures were calculated.All crystals investigated in this study were synthesized in the Organic Chemistry Laboratory of Chemistry Department, OMU, Samsun. The crystal data were collected on a STOE IPDS II diffractometer. The crystal structures have been solved by using direct methods with the program SHELXS-97 (Sheldrick, 1997) and refined by using least squares refinement with the program SHELXL-97 (Sheldrick,1997) in WinGX packet program.The crystals which completed structural analysis were examined as quantum mechanical by the AM1 and PM3 methods belonging to semi emprical methods in Gaussian03W and GaussView03W programs. The geometrical parameters (bond distances, bond angles, torsion angles), obtained from semi empirical methods, of crystal structures were compared with results of x-ray analysis. The potential energy surfaces analysis and charge densities of the structures were obtained by doing the geometry optimization and this results were discussed.