Selçuklular'dan beyliklerin sonuna kadar Türk dönemi Anadolu takıları(küpeler)
  1. Tez No: 26938
  2. Yazar: A.ESRA BÖLÜKBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEYHAN KARAMAĞARALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 319
Özet
1 ÖZET Anadolu maden sanatında Türk-tslam dönemi içinde i ıı oh ] ed i. ğ imi ?. küpeler etnograf i k iiwI'/hihh ulrirak değer lend i r i Imek 1 e beraber, tarihsel yel işini içinde ele alındığında Sanal- Tarihi 'nin konusu iyine de dahi] edilebilmektedir. Halen Etnografya Mü/.el er i ' nde einonrafik malzeme olarak bulunan küpeler, teknik, malzeme ve biçimsel özellikleri açısından Sanal; Ta r i b i 'nin konusu içinde de yer almakta, tarihsel olarak get işim ve değişim gös termekted i r 1 er. Ça 1 ı şmamî zda küpeler biçim, teknik ve ma 1 v,eıne açısı ndan değer 1 end iri 1 mi ş, ayn ı zama nda üzer 1 er i ndek i mot if sel unsurlar gözönünde tutularak bunların sembolik anlamlarına da değinilmiştir. Küpelerin biçimsel ve teknik özelliklerinin yan ıs ıra sembolik olarak da değerlendiril meleri konunun bir bütün batinde algılanmasına yardımcı olmuş tur. Araştırma yapt ı ğı m ı z müzelerde bulunan örneklerin yanı sıra çeşitli yabancı müze ve özel kol 1 eks i yon 1 a r ı içeren kataloglar ile yayınlardan teshil eti. iğimi v. küpeler üzerinde de incelemeler yapılmış ve Anadolu örnekleriyle benzerlikler saptanmıştır. Ayrıca minyatür, figürlü çini seramik, sırsız seramik, stuka pano ve taş kabartma eser ler üzerindeki küpeli figürler t.esbi t edilerek bu küpelerin biçimsel özellikleri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY This research for the first- 'time, is concerned with certain earrings which constitutes the small object group of the Turkish-Islamic metalwork in Anatolia. A. varieiy of researehes and publications dealiny with early period ear rings were done by the end of By*?.antium era. Their sub jects range from the findings of various exoaviaiions i o some artifacts that had been brought to museums by purchasing, confiscating etc. Although earrings were considered in terms of Eth nographic material, an Art Historical) point of view was also taken in to consideration as we have choosen certain earrings and their development in t Vie course of time. The rings that are exhibited in the Ethnography Museums at the moment, are in the scope of Art History for their technical, material and figurative characteristics and they demonstrate historical development and changes. The main difficulty we had to face in this research was that the small object group which we have concentrate on was distributed to various places with various ways from where they had manufactured. Th i s is the reason why it is almost impossible to make a regional classification. They can also loose their orginalities with the changes in the course of time and thus failure in classification of any group or date might be possible. Tn this respeci, it is impossible to give the exact dates of the rings in the catalog section. The dates in this section arn given ac cording to their similar samples. As for the preparation of the Catalog Section, we have tried to contact Turkish Museums for trie fixation of the related work group. Reply was given only from the Museum o£ Ordu and Museum of Kütahya. It has been reported221 that Musfium of Kütahya didn't have any work belonging i o the period we are concerned, and that of Ordu, they only had a pair. Any artifact group belonging to the related period doesn't exist in the Museums of Edirne, Antalya and Afyon. The ones in the Museum of Deniv.li are not qualified enough to be considered. The catalog section was prepared from the artifacts that were choosen from the Ankara ethnog raphy Museum, Turkish-Islamic works Museum of İstan- bul, Konya Ethnography Museum, Konya Koyunoğlu Museum and Museum of Kayseri, Hacı Bektaş, Ahlat, Kars and Erzurum. 30 of the F>6 earrings appearing in the catalog are single. Earrings were brought by purchasing, confiscating or grant. The rings that are in Turkish-Islamic works Museum of İstanbul at the moment here granted from sonte other countries to the Topkapi Palace Museum and from there they were sent to the above men Ironed museum in 1 956. Dealing with the symbolic expressions of the figures on the earrings from time to time, enables us to evaluate earrings not only by their physical and teonioal ap- pearence but also by their symbolic meanings as a whole.