Ankara metrosu ve billboardlar
- Tez No: 26939
- Danışmanlar: DOÇ. YURDAKUL İNCİLAY
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Araştırmada iletişim medyasına yönelik geniş kapsamlı bir bilgiyi oluşturarak, böylece Ankara Metrosu'na yönelik billboard tasarım çözümleme önerilerine varmak amaçlanmıştır. Ankara Metrosu ve Billboard'lar konusunda hazırlanan araştırma altı bölümü içermektedir. Giriş kısmında görsel iletişim dilinin yeni oluşumların yaratacağı bocalama devrelerinin can yeleği olduğu vurgulanmıştır. Metropol Kent Ankara'nın yeni yaşam biçimi olacak olan Metro'nun getireceği iletişim sorunlarına billboard medyasıyla görsel bir pencere açılmış olacaktır. Birinci bölümde billboardın genel anlamda bir tanımı yapılarak billboardların çeşitleri üzerinde durulmuş ve günümüz ülkelerindeki durumlarına ilişkin bilgiler verilmiştir. Ayrıca billboardların genel tasarım ilkeleri belirlenip irdelenmiştir. İkinci bölümde dünyanın öncü metrolarından Londra Metrosu'nun görsel iletişim ve tanıtım evrelerine ilişkin bilgiler sunulmuş, Londra metro afişlerinden örnek açıklamalar yapılmış, yine Londra metrosunda yerinde yapılan güncel ve görsel saptamalara değinilmiş ve metro billboardlarının niteliğine ilişkin verilen saptanmıştır.ıı üçüncü bölümde billboard kampanya süreci ve Ankara Metrosu billboardlarını tasarım ve özgün boyutu tartışılmıştır. Dördüncü bölümde "Ankara Metro' suna yönelik hazırlanan uygulama çalışmalarına ilişkin genel bilgiler verilmiş ve uygulama çalışmaları değişik yönlerden ele alınarak değerlendirilmiştir. Beşinci bölüm Ankara Metrosu billboardlarının tasarımlarına ilişkin bulgular ve önerileri içeren sonuç bölümüdür.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In this study it was aimed to gather a detailed information about the design principals of billboard medium, and thus to reach proposals of billboard design solutions about the metro of Ankara. The study, which is about the“Metro of Ankara and the Billboards”is composed of six episodes. In the introduction part it has been specified that the visual communication language was the life guard of the confusion stages as a result of new formations. A visual window has been opened to the communication problems resulted from metro which is intended to become the new life style of the metropolitan city, Ankara. In the first part, billboard has been explained in general, its types have been shown and its situations in different countries have been examined. Also, the general design principles of billboards have been determined and inspected. In the second part information about the visual communication and advertisment stages of the Metro of London which is one of the leading metros of the world has been given. Explainations of poster samples of metro of London have been done. Again, it has been touched upon the up-date and visual decision on the mark at the metro of London and the data about the quality of metro billboards have been found. In the third part, the interval of billboardIV campaign and the design of billboards of the Ankara Metro and their specific dimension have been discussed. In the ftmrth part, the general information about the application works of the“Ankara Metro”have been given and the application works have been evaluated from different points of viev. The fifth part is the conclusion part which contains the findings and proposals about the billboard designed of Ankara Metro.