Construction techniques of traditional Birgi houses
Birgi geleneksel evlerinde kullanılan yapım teknikleri
- Tez No: 269389
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERİMAN ŞAHİN GÜÇHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Bilim Dalı: Restorasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 283
Özet
Bu çalışmanın amacı İzmir ili Ödemiş ilçesine bağlı Birgi Beldesi'nde bulunan geleneksel konutların yapım teknikleriyle ilgili, muhtemel koruma çalışmalarında kullanılmak üzere, güvenilir ve bütüncül veri oluşturmaktır.Bu amaç doğrultusunda, bölgenin tarihi ve genel özellikleri hakkında yapılmış olan çalışmalar incelenmiştir. Bölgenin tarih içinde yaşamış olduğu süreçler içerisinde yerleşimin oluşumu, gelişimi ve yerleşime yönelik planlama ve koruma çalışmaları araştırılmıştır. Literatür çalışmasından edinilen bilgiler doğrultusunda arazi çalışmalarında bölgesel ölçekte toplanan bilgiler değerlendirilmiş ve geleneksel Birgi konutunun karakteristik özellikleri saptanmıştır. Kullanılan sistemlerin tekniklerini ve zenginliğini okunabilir şekilde taşıyan yapılar belirlenmiş, bu yapıların bütünü ya da bir bölümü, değişen detaylarda belgelenmiştir.Evleri oluşturan sistemler ve sistemlerin değişiklik gösterdiği noktalar gruplanmış ve bütün yapılarda aynı noktalar incelenmiştir. Ana yapılarda kullanılan bu sistem ve sistemler arası geçişler, farklılıkları ve benzerlikleri doğrultusunda gruplanarak, detaylı çizim ve tanımları yapılmıştır.Yapılan literatür ve arazi araştırmaları birlikte değerlendirilmiş, evlerin inşasında kullanılan teknikler, kullanım sıklıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to create reliable and comprehensive information, for its potential usage in conservation efforts, regarding the construction techniques of the traditional houses in Birgi, town of Ödemiş, İzmir.For this purpose, the studies that were carried out about the history and the general characteristics of the house zone were surveyed. The planning and conservation efforts of the settlement, formation, and development have been surveyed throughout the history of the town. According to the gathered information via the literature studies, the informations collected from the site surveys in the regional scale were evaluated and characteristics of the traditional Birgi house were identified. The houses where the construction techniques and their multiplicity can easily be observed were identified and the whole or a part of these houses was documented in various details.The systems used in the houses and the divergences of these systems were grouped and the same features were surveyed in all houses. This system and the transitions among the systems used in the main houses were classified, drawn in detail, and defined based on the differences and the similarities.Performed literature and site surveys were evaluated together; the usage frequency of the techniques used in the construction of the houses was recognized.