Inventory management through vendor managed inventory in a supply chain with stochastic demand
Bir tedarik zinciri için stokastik talep altında tedarikçi kontrolü ile envanter yönetimi
- Tez No: 269390
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEÇİL SAVAŞANERİL, YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP PELİN BAYINDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Tedarikçi Kontrollü Envanter Yönetimi (VMI), tedarikçilerin müşterilerininenvanterini kontrol ettiği, ne zaman ve ne miktarda yeniden doldurulacağına kararverdiği bir iş yöntemidir. VMI, sağladığı faydalar nedeniyle oldukça dikkatçekmektedir. Bu çalışmada, VMI uygulamasının stokastik talep altında birperakendeci ve bir tedarikçiden oluşan tedarik zincirindeki faydaları incelenmiştir.Bir VMI uygulaması tasarlanmış ve tedarikçi kontrollü sistemle geleneksel sistemkıyaslanarak VMI uygulamasının faydaları niceliksel olarak gösterilmiştir.Tasarladığımız VMI uygulamasında perakendeci, geleneksel sistemde geçerliolmayan bir şekilde stok seviyesine dair bilgileri tedarikçisiyle paylaşmakla;tedarikçi ise perakendecinin stok seviyesini aralarındaki sözleşmece belirlenen ve(z,Z) seviyesi olarak adlandırılan minimum ve maksimum seviyeler arasındatutmakla yükümlüdür. Bu şekilde tasarlanan bir VMI sisteminin faydaları tedarikzincirinin her bir üyesi ve zincirin bütünü için incelenmiş, sistem parametrelerinin bufaydalara etkileri analiz edilmiştir. VMI uygulamasının tedarik zincirini bütünüylekoordine edebilme performansı farklı parametreler altında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Vendor Managed Inventory (VMI) is a business practice in which vendors monitortheir customers? inventories, and decide when and how much inventory should bereplenished. VMI has attracted a lot of attention due to its benefits. In this study, weanalyze the benefits of VMI in a supply chain consisting of a single retailer and asingle capacitated supplier under stochastic demand. We propose a VMI setting andcompare the vendor managed system with the traditional system to quantify thebenefits of VMI. In our proposed VMI system, the retailer shares the inventory levelinformation with the supplier, which is not available in traditional system; and thesupplier is responsible to keep the retailer?s inventory level between the specifiedminimum and maximum values, called (z,Z) levels, set by a contract. We examinethe benefits of such a VMI system for each member and for the overall chain; andanalyze the effects of system parameters on these benefits. The performance of VMIin coordinating the overall chain is examined under different system parameters.