The effect of emotional facial expressions of a virtual character on people's performance for interactive digital tasks
Etkileşimli dijital görevlerde kullanılan sanal karakterin duygusal yüz ifadelerinin insanların performansı üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 269388
  2. Yazar: ALPER KARADOĞANER
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. REFİK TOKSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışma, etkileşimli dijital ortamlarda kullanılan sanal karakterlerin duygusal yüz ifadelerinin insanların performansı üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Bu çalışmada temel ve evrensel duygular kullanılmıştır. Duygusal yüz ifadeleri, yüzdeki hareketleri tanımlayan yüz hareket kodlama sistemi kullanılarak yaratılmıştır. Literatürdeki çalışmaların sonuçlarından yola çıkarak, temel duygular için hareket birimlerinin (yüz hareket kodlama sisteminde tanımlanan yüz hareketlerinin tanımları) birlikte gerçekleşmesi sonucu oluşan paternler duygusal yüz ifadelerine uygulanmıştır. Poser programı kullanılarak oluşturulan duygusal yüz ifadelerinin tanınmasını doğrulamak için bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Sanal karakterlerin duygusal yüz ifadelerinin etkileşimli dijital görevlerde insanların performansı üzerindeki etkisini araştırmak için de Unity programı kullanılarak oluşturulan dijital etkileşimli uygulama çalışması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the effect of emotional facial expressions of a virtual character on people?s performance for interactive digital tasks. The basic and universal emotions are used in the study. Facial expressions of these emotions are created according to the Facial Action Coding System (FACS), which is a system that describes facial movements in the face. The patterns of cooccurences of Action Units (descriptions of facial movements defined in FACS) for basic emotions are also implemented into emotional facial expressions with regard to findings of the studies in the literature. A study was conducted to validate the recognition of emotion specific facial expressions that are built by Poser software. To investigate the effect of emotional facial expressions on people?s performance for digital interactive tasks in a virtual environment, a digital interactive application created by Unity software was used in the final study of the thesis.