Carbon regulated supply chain management
Karbon düzenlemeli tedarik ziniciri yönetimi
- Tez No: 269395
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PELİN BAYINDIR, YRD. DOÇ. DR. TARKAN TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada, taşıma kaynaklı karbondioksit emisyonları hesaplanmış, Cisco Sistemleri A.Ş'nin mevcut hizmet tedarik zincirinde karbon emisyonunu azaltacak fırsatlar araştırılmıştır. Taşıma modunu, yüksek karbon taşıma modundan düşük karbon taşıma moduna değiştirmek en iyi sonucu verecek seçenek olarak değerlendirilip, gözden geçirilmiştir. Taşıma modu değişikliğinin karbon emisyonuna ve beklenen toplam maliyete etkileri matematiksel bir model geliştirilerek gözden geçirilmiştir. Model, toplam talep karşılama oranı kısıtına bağlı olarak beklenen toplam maliyeti minimize etmeyi amaçlamıştır. Ayrıca beklenen toplam maliyeti, toplam beklenen talep karşılama oranı ve karbon emisyon kısıtlarına göre minimize eden ikinci bir model daha geliştirilmiştir. Bu modelde taşıma modu seçim kararları envanter kararları ile bütünleştirilmiştir. Her bir parça için taşıma modu seçimi zor olduğundan, parçalar kümeleştirilmiş ve taşıma modu seçimi herbir küme için yapılmıştır. Bu nedenle çalışmada, k-ortalamalar kümesi ve adapte edilmiş ABC analizi olmak üzere iki kümeleme metodu önerilmiştir. Ayrıca ikinci modele dayanan bir açgözlü algoritma geliştirilmiştir. Şu anda karbondioksit emisyonlarına dayanan herhangi bir yasal düzenleme olmadığı için olası senaryoları tahlil etmek üzere bilgisayara dayalı çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalarda, etkili çözümler geliştirilmiş ve en az karbon emisyonu ve düşük maliyet veren çözümler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, carbon dioxide emissions resulting from transportation are assessed, carbon emission reduction opportunities in the current service supply chain design of Cisco Systems, Inc. are explored. Among these opportunities, changing transport mode from a high-carbon transport mode to a low-carbon transport mode is found to be the most promising option and is scrutinized. The effect of transportation mode change on carbon emission and expected total cost are scrutinized by developing a mathematical model that minimizes expected total cost subject to aggregate fill rate constraint. Furthermore, a second model that minimizes the expected total cost under aggregate expected fill rate and carbon emission constraints is developed. In this model transportation mode choice decisions are integrated into inventory decisions. Since it is difficult to make transportation mode selection for each individual item, the items are clustered and transportation mode selection is made for each cluster. Therefore we propose two clustering methods that are k-means clustering and an adopted ABC analysis. In addition, a greedy algorithm based on second model is developed. Since currently there are no regulations on carbon emissions, in order to examine possible regulation scenarios computational studies are carried out. In these studies, efficient solutions are generated and the most preferred solutions that have less carbon emission and lower total cost among all efficient solutions are examined.