An analysis of benefits of inventory and service pooling and information sharing in spare parts management systems
Yedek parça yönetim sistemlerinde envanter ve servis havuzlamanın ve bilgi paylaşımının faydalarının bir çözümlemesi
- Tez No: 269403
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR YASEMİN SERİN, YRD. DOÇ. DR. SEÇİL SAVAŞANERİL TÜFEKÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu tezde, merkezi olmayan bir yedek paça ağı içerisinde çalışan bir yedek parça sağlayıcısının envanter yönetimi ve üretim kontrol problemi çözümlemesi yapılmıştır. Yedek paça ağının iki dağıtıcıdan oluştuğu varsayılmıştır ve bir dağıtıcının problemi, diğer dağıtıcının bilinen bir politika altında çalıştığı varsayımı altında düşünülmüştür. Bu dağıtıcılar, havuzlamayı envanter ve servis için yapmaktadırlar. Buna ilaveten, dağıtıcılar net envanter seviyeleri hakkında bilgi paylaşımı ile işbirliği yapmaktadırlar. Müşteri gelmesi üzerine, bir dağıtıcı diğer dağıtıcıdan parça isteyebilir, ki bu durumda bir ödeme yapılır. Bu rekabetçi ve işbirlikçi yapıda, tam bilgi altında bir dağıtıcının eniyi çalışma politikasının nitelendirilmesi yapılmıştır. Sayısal çözümleme ile, göz önüne alınan dağıtıcı için en karlı şartlar tanımlanmıştır. Son olarak, değişik havuzlama stratejileri ve çeşitli bilgi mevcudiyeti seviyeleri kıyaslanarak, bilgi paylaşımının faydası nicelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Inventory management and production control problem of a dealer operating in a decentralized spare parts network is analyzed in this dissertation. Spare parts network is assumed to be formed of two dealers and the problem of a dealer is considered under the assumption that the other dealer has a known policy. These dealers collaborate through inventory and service pooling. Furthermore, the dealers collaborate through sharing information on the net inventory status. Upon demand arrival, a dealer may request a part from the other dealer, in which case a payment is made. Under this competitive and collaborative environment, the optimal operating policy of an individual dealer is characterized under full information. Through computational analysis, the conditions under which the dealer under consideration is most profitable are identified. Finally, by comparing different pooling strategies and several information availability levels, the benefit of information sharing is quantified.