Robust optimization approach for long-term project pricing
Uzun dönemli proje fiyatlandırması için sağlamcı optimizasyon modeli
- Tez No: 269402
- Danışmanlar: DR. CEMAL BERK OĞUZSOY, YRD. DOÇ. DR. SEDEF MERAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmada savunma sanayiindeki bir şirketin uzun dönemli proje fiyatlandırma problemini ele alıyoruz. Fiyatlandırma problemi, kur & enflasyon oranları ve proje işyükü gereksinimi tahminleri gibi çeşitli teknik ve finansal belirsizlikleri içeren proje teklif fiyatlandırması problemidir. Bu çalışmada, çeşitli senaryoların tanımlanması yolu ile, projenin ömrü boyunca karşılaşılabilecek belirsizliklerin üstesinden gelebilecek bir Sağlamcı Optimizasyon (SO) yaklaşımı öneriyoruz. Teklif projesi için Ar-Ge projelerine özgü olan parasal ölçüler dışındaki başarım ölçüleri tanımlanır ve proje fiyatlandırma problemi, çok-nitelikli yarar problemi olarak formüle edilir. SO yaklaşımımızda, teklif fiyatlandırma problemi ardışık olarak çözülen iki parçaya ayrıştırılır: Ceza-Modeli ve SO modeli. Ceza-Modeli'nde, teklif projesinin işyükü gereksinimine bağlı olarak, şirketin işgücü seviyesinde ortaya çıkabilecek olası aşımlar için ceza maliyetlerine karar verilir. Daha sonra SO modeli; Ceza-Modeli'nin çıktısı olan ceza maliyetini, teklif projesinin başarım ölçülerini, belli bir teklif fiyatı için teklifi kazanma olasılığını ve teklif projesinin maliyetindeki sapmaları dikkate alarak en iyi teklif fiyatını araştırır.Model, özellikle Ar-Ge tipi projeler için, beklenen-değer çözümlerinde, teklifi kazanmak için daha düşük teklif fiyatları verme eğilimindedir. Bu nedenle AR-Ge projeleri, proje maliyetlerindeki olası sapmalara bağlı olarak, beklenen-değer çözümlerinde yüksek olasılıkla finansal kayıp yaşarlar. Ancak, sağlamcı sonuçlar, teklif projesinin maliyetindeki sapmaların daha çok farkında olan çözümler sağlar, ve bu nedenle finansal kayıp riski ile teklif projesinin yararları ve teklifi kazanma olasılığı arasında ödünleşme yaparak finansal riskleri ortadan kaldırırlar. Sağlamcı çözümlerdeki teklifi kazanma olasılığı sonuçlarının, beklenen-değer çözümlerindeki sonuçlardan daha düşük olduğu gözlemlenir; oysa ki beklenen-değer sonuçlarındaki finansal kayıp daha yüksek olasılıklıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, we address the long-term project pricing problem for a company that operates in the defense industry. The pricing problem is a bid project pricing problem which includes various technical and financial uncertainties, such as estimations of workhour content of the project and exchange & inflation rates. We propose a Robust Optimization (RO) approach that can deal with the uncertainties during the project lifecycle through the identification of several discrete scenarios. The bid project?s performance measures, other than the monetary measures, for R&D projects are identified and the problem is formulated as a multi-attribute utility project pricing problem. In our RO approach, the bid pricing problem is decomposed into two parts which are solved sequentially: the Penalty-Model, and the RO model. In the Penalty-Model, penalty costs for the possible violations in the company?s workforce level due to the bid project?s workhour requirements are determined. Then the RO model searches for the optimum bid price by considering the penalty cost from the Penalty-Model, the bid project?s performance measures, the probability of winning the bid for a given bid price and the deviations in the bid project?s cost.Especially for the R&D type projects, the model tends to place lower bid prices in the expected value solutions in order to win the bid. Thus, due to the possible deviations in the project cost, R&D projects have a high probability of suffering from a financial loss in the expected value solutions. However, the robust solutions provide results which are more aware of the deviations in the bid project?s cost and thus eliminate the financial risks by making a tradeoff between the bid project?s benefits, probability of winning the bid and the financial loss risk. Results for the probability of winning in the robust solutions are observed to be lower than the expected value solutions, whereas expected value solutions have higher probabilities of suffering from a financial loss.