Design and implementation of spatiotemporal databases
Uzam-zamansal veritabanlarının tasarım ve gerçekleştirimi
- Tez No: 269416
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT OĞUZTÜZÜN, PROF. DR. ADNAN YAZICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Uzam-zamansal verileri, özellikle coğrafik oluşum ve ilişkileri temsil eden bulanık ve karmaşık uzamsal nesneleri modellemek coğrafi bilgi sistemleri, bilgisayarlı görme, çevresel veri yönetim sistemleri, vb. için çok önemli bir konudur. Karmaşık gereksinimler nedeniyle, uzam-zamansal veriler ve özellikleri için veritabanı tasarlamak ve etkin şekilde sorgulamak zordur. Bu tez çalışması, bulanık uzamsal ve karmaşık nesnelerin ve/veya uzamsal ilişkilerin uzam-zamansal verilerini modelleme, endeksleme ve sorgulama için yeni bir yaklaşım sunmaktadır. Örnek çalışma olarak, uzam-zamansal nesnelerin modellenmesi ve sorgulanması için nesneye dayalı veritabanı ile bilgi tabanını akıllı bir veritabanı mimarisinde birleştiren meteorolojik veritabanı uygulaması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Modeling spatiotemporal data, in particular fuzzy and complex spatial objects representing geographic entities and relations, is a topic of great importance in geographic information systems, computer vision, environmental data management systems, etc. Because of complex requirements, it is challenging to design a database for spatiotemporal data and its features and to effectively query them. This thesis presents a new approach for modeling, indexing and querying the spatiotemporal data of fuzzy spatial and complex objects and/or spatial relations. As a case study, we model and implement a meteorological application in an intelligent database architecture, which combines an object-oriented database with a knowledge base.