Following user traces in urban context: Stigmergic approach and a machine learning implementation
Kentsel bağlamda kullanıcı izleri: Stimerjik yaklaşım ve makine öğrenme uygulaması
  1. Tez No: 801434
  2. Yazar: HANDAN AKYÜREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU SORGUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Tasarımcılar, tasarım çıktısı ile ilgili olarak kullanıcının ihtiyaç ve beklentilerine cevap vermekle yükümlüdür. Bu nedenle, kullanıcı ve tasarımcı arasındaki tasarım geri bildirim mekanizması, tasarımcının kararları ile kullanıcının ihtiyaçları arasında herhangi bir uyumsuzluğu önlemek için çok önemlidir. Öte yandan, kullanıcının tasarım çıktısı ile etkileşimini göstermek, hem tasarımcı hem de kullanıcı için güvenilir bir iletişim zemini sağlar. Son teknoloji ürünü görselleştirme ortamlarını en son katılımcı tasarım yöntemleriyle entegre etmek, kullanıcıların tasarım fikirlerini daha sürükleyici bir şekilde deneyimledikleri, tasarım fikirleriyle etkileşimlerine ilişkin potansiyel veriler sağlayan oldukça gelişmiş iletişim platformları yaratır. Ancak, bu veriler yeterince özgün değildir çünkü bunlar, kullanıcının gerçek çıktının değil, tasarım sonucunun temsiliyle etkileşiminden elde edilir. Bu bağlamda, bu tez, tasarım çıktısı ile etkileşimlerinin bir temsili olarak, kullanım sonrası aşamada kullanıcının fiziksel izlerine odaklanmaktadır. Gelecekteki projeleri geliştirmek için kullanıcının tercihlerini anlamak, öğrenmek ve sağlamak için bir geri bildirim mekanizması formüle eder. Kullanıcının tasarımcının tasarım kararlarına ilişkin tercihlerini temsil edecek fiziksel izlerini incelemek için kentsel bağlamlarda istenen yollar seçildi. Kendi kendine ortaya çıkan ve uzay-zamansal özelliklerini araştırmak için stigmerjik bir yaklaşım yaratıldı. Son olarak, istenen yollar, çevresel olarak aracılık edilen işaretler olarak temsil edildi ve kentsel tasarım bağlamında bir tahmin aracı oluşturmak için bir makine öğrenimi algoritması kullanmak üzere bir tasarım geri bildirim mekanizması olarak resmileştirildi.
Özet (Çeviri)
Designers are responsible for responding to the user's needs and expectations regarding the design output. Hence, the design feedback mechanism between the user and the designer is crucial to avoid any mismatch between the designer's decisions and the user's needs. On the other hand, displaying the user's engagement with the design output provides a reliable communication ground for both designer and the user. Integrating state-of-art visualization mediums with the recent participatory design methods creates highly sophisticated communication platforms where the users experience the design ideas more immersively, which gives potential data regarding their engagement with the design ideas. However, these data are not authentic enough because they are retrieved from the user's engagement with the representation of the design outcome, not the real one. In this context, this thesis focuses on the user's physical traces during the post-occupancy phase as the representation of their engagement with the design output. It formulates a feedback mechanism to understand, learn and provide from the user's preferences to enhance future projects. Desired paths in urban contexts were selected to examine the user's physical traces to represent the user's preferences regarding the designer's design decisions. A stigmergic approach was created to investigate their self-emerging and spatiotemporal characteristics. Finally, the desired paths were represented as environmentally mediated signs and formalized as a design feedback mechanism to utilize a machine learning algorithm to create a prediction tool in the urban design context.